Van’da DEVA Partisi’nden toplu istifa: ‘Erdoğan’ı başkan yapacağımıza söz veriyoruz’

VAN – DEVA Partisi Van Vilayet Lideri Erdinç Peker, il yönetim kurulu, ilçe liderleri ve üyeleriyle birlikte istifa ederek AK Parti’ye katıldı. Millet İttifakı’nın kendilerini temsil edemez hale geldiğini belirten Peker, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tipinde Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Peker, AK Parti Van Vilayet Başkanlığı’nda düzenlenen basın açıklamasında şöyle konuştu: “Uzun soluklu bir seçim sürecinden geçtik. Beraberce büyük emekler harcadığımız, maddi manevi elimizden gelenin fazlasını yapmış olduğumuz partimiz tarafından seçim sürecinde büsbütün yalnız ve öbür partilerin ellerine teslim edildik. Emeklerimizin karşılığı olarak bize dayatılan bu hal asla tarafımızca kabul edilebilir değildi. Bizler yeniden de sabrettik ve sivrilen taraf olmak istemedik.”

‘DEVA PARTİSİ GENEL MERKEZİ’NİN DUYARSIZLIĞI BİZİ ZİYADESİYLE ÜZDÜ’

Parti çalışmaları sonucunda, teşkilat içinden ve dışından onlarca aday adayı başvurusu yapılmasına karşın, Van’da partiden bir ismin bile aday olarak gösterilmediğini belirten Peker, “Aday gösterilmemesi dışında, seçim süreci boyunca tek taraflı yürütülen bir süreç olması için daima dışarıda bırakılmaya çalışıldık. Bu süreçlerin tamamında DEVA Partisi Genel Merkezi’nin de duyarsızlığı bizi ziyadesiyle üzdü. Ülkemizin selameti ve geleceği için umut beslediğimiz Millet İttifakı ve DEVA Partisi bizleri ziyadesiyle hayal kırıklığına uğratmıştır. Bizler daha uygun bir gelecek için oluşumların olmasını beklerken, ülkemizi ziyana sürükleyen bu yapının yanında durmayı kendimize kabul ettiremezdik” dedi.

‘DOĞRU DURAN TARAFTA OLMAYI KENDİMİZE MİSYON SAYDIK’

DEVA Partisi Genel Merkezi’nin aday belirleme sürecini sert sözlerle eleştiren Peker, “Emek harcadığımız, gecemizi gündüzümüzü verdiğimiz DEVA Partisi Genel Merkezi yalnızca birkaç şahsı milletvekili yapmak emeliyle teşkilatlarının büyük kısmını görmez ve duymaz oldu. Tüm bunların sonucuyla yol arkadaşlarımla kararımızı tekrar gözden geçirmek için bir ortaya geldik ve ağır istişareler yaptık. Sabırlı ve çok düşünerek hareket ettik. Günün sonunda devletimiz, milletimiz ve de vatanımız için bütün emeklerimizden feragat edip yanlışsız duran tarafta olmayı kendimize vazife saydık” dedi.

‘İKİNCİ CİNSTE RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I LİDER YAPACAĞIMIZA KELAM VERİYORUZ’

Millet İttifakı’nın daima zaafiyetler gösterdiğini söyleyen Peker, “Millet İttifakı, her pazarlık masasında kolunu bacağını bırakmayı kabul eden bir oluşum olmuş, gördüğümüz durum prestijiyle da ülkeyi yönetemeyeceklerine kanaat getirmiş bulunmaktayız. Yanlışsız olan, ülkemizin ve devletimizin devamlılığını sağlayacağına inandığımız AK Parti saflarına geçmeyi kendimiz ve ülkemiz için bir vazife kabul etme kararı almış bulunmaktayız. Rastgele bir pazarlık yapmadan, yalnızca ülkemizin bekası için gerekli tüm çalışmaları yapacağımıza ve de ikinci çeşitte Recep Tayyip Erdoğan’ı lider yapacağımıza kelam veriyoruz” biçiminde konuştu.

PEKER DAHA EVVEL İKTİDARI SIK SIK ELEŞTİRMİŞTİ

Peker, 14 Mayıs seçimleri öncesinde sık sık Twitter sayfasından iktidarı eleştiren paylaşımlar yapmış ve Van’ın meselelerinin tahlili ve potansiyelinin ortaya çıkarılması konusunda Millet İttifakı’nın başarılı olacağını belirtmişti.

O paylaşımlardan biri Peker tarafından 2 Nisan tarihinde yapılmış ve şu cümlelere yer verilmişit: “İran’la hudut uzunluğu 300 km. Türkiye’nin Orta Asya’ya açılan kapısı lakin yıllık ihracatı 60 milyon dolar ve Türkiye’nin en fakir ili. Potansiyelleri ise saymakla bitmez. 20 yıldır bu sıkıntıları çözemeyen iktidar, Vanlılardan nasıl oy isteyecek, bilen var mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir