Şehrin önemli güzergâhlarına anlık kontrol


Ulaşımda dev yatırımları bir bir hayata geçiren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, trafik güvenliğine yönelik çalışmalarda teknolojik çalışmalara ağırlık veriyor. Bu kapsamda paydaş kurumlarla birlikte şehri akıllı ulaşım sistemleriyle donatılıyor. Kurulan akıllı ulaşım sistemleri ile ana akslar başta olmak üzere önemli noktalar gözetim altında tutuluyor.

 

BLUETOOTH TABANLI SİSTEM

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi trafik güvenliği için yatırımlarına devam ediyor. Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından kent genelindeki önemli ana ulaşım aksları ve yoğun kavşaklardaki trafik akışı Bluetooth tabanlı trafik sensör sistemiyle takip ediliyor.

 

90 SENSÖRLE ANLIK ÖLÇÜM

Bluetooth tabanlı trafik sensör sistemiyle Büyükşehir Belediyesi, kent için önemli olan ve yoğun olarak kullanılan D-100 ile D-130 karayolları ile şehirdeki diğer ana arterler kontrol ediliyor. Önemli kavşaklar, çarşı merkezleri ve belirlenen noktalara konumlandırılan 90 adet sensör araçların kalkış ve varış güzergâhlardaki trafik akış hızlarını anlık olarak ölçüyor.

 

DEĞİŞKEN ELEKTRONİK MESAJ EKRANI

Sensörler trafikte seyir halinde olan araç ve yolcuların bluetooth sistemlerine ait mac bilgilerinin toplayarak  sunucuda depolamakta, bu veriler özel algoritmalardan geçirilerek yola ait hız bilgisi, belirli hedeflere ait ulaşım süresi bilgisi ve yaklaşık olarak araç sayısı gibi bilgileri oluşturuyor. Ölçümlerden elde edilen verilerden belirlenen varış süreleri, varsa alternatif yolların süreleri ile birlikte 14 adet değişken elektronik mesaj ekranı üzerinden sürücülere çevrimiçi olarak paylaşılıyor.

 

400 SENSÖRE ÇIKARILACAK

Şu an için 90 adet kurulu sensörlerin sayısı 2023 yılı içerisinde 250’ye, değişken elektronik mesaj ekranı 24’e çıkarılacak. 2024 yılı içerisinde projenin 3. etabına devam edilecek. Bu etapta sensör sayısının 400’e çıkarılması, ana arterler dışındaki önemli yollarında sisteme dahil edilip, il genelindeki önemli ulaşım akslarının %90’ı ölçümlenerek yönetilebilmesi hedefleniyor. Ayrıca 400 adet sensör montajı tamamlandığında şehrin trafiği değişken elektronik mesaj ekranıyla birlikte anlık olarak vatandaşların kullanımına mobil uygulama ile sunulacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir