SOL Parti: ‘Kadınların özgürlüğünü gericiliğin içinde arayan aklı kabul etmiyoruz’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü hakkında “Bu hakkı yasal garantiye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkarıyoruz. Kanun teklifimizi küme toplantımızın akabinde Meclis’e vereceğiz. CHP kümesi, eksiksiz, fakatsız ve yüreklice bu kanunun gerisinde duracak” açıklaması gündemdeki yerini muhafazaya devam ederken SOL Parti’den hususa ait açıklama geldi.

“ŞERİATÇI BASKI ALTINDA EZİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

SOL Parti, “AKP kopyası muhalefet gerici rejimle uğraş edemez!” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı.

“Toplumun zirveden tırnağa dinci gerici bir dönüşümle baskı altına alındığı yirmi yılın akabinde laiklik için canla başla çaba etmesi gereken muhalefet bırakın bunu yapmayı gerici AKP rejiminin dayatmalarına teslim oluyor” denilen açıklamada şöyle denildi.

“Bugün ülkemizde başta bayanlar ve gençler olmak üzere tüm toplum tarikat ve cemaatlerden Diyanet’e uzanan şeriatçı baskı altında ezilmeye çalışılmaktadır. Bayanların ve tüm toplumun özgürleşmesi bu baskı karşısında laikliğin kazanılmasından geçiyor.”

“Bu kötülük rejiminin bir kopyası olmaya çalışarak bu rejimle çaba edilemez” tabirlerine yer verilen açıklama, şöyle devam etti:

“İranlı bayanların özgürlük isyanı yankılanırken tekrar siyaset koridorlarının, bayanlar olmadan, bayanların özgürlüğünü gericiliğin içinde araması kabul edilemez! Bayanlar başta ülkemizin tüm ilerici, demokrat, Cumhuriyetçi insanlarını laiklik için gayrete çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir