Kübra Par: CHP inatla reddetse de iki belediye başkanı tekrar masanın gündemine gelebilir

HaberTürk yazarı Kübra Par, HDP’nin kendi adayını çıkaracağına yönelik çıkışı siyaset gündeminde tartışılmaya devam ederken, “HDP’nin takviye vermeyeceği bir adayın kazanma bahtı yok. Ancak HDP’nin takviye vereceği her adayın kazanma garantisi de yok. Zira HDP’nin oy oranına yakın oranda sağ kararsız seçmen var. HDP’nin masada yer alması mümkünlüğü da soldan bir aday mümkünlüğü da onları Erdoğan seçeneğine yaklaştırıyor” yorumunu yaptı. 

Par, bugünkü yazısında muhalefetin ortak aday dinamiğine ait olarak şu yorumu yaptı:

“Peki ne olacak? Bu işin içinden nasıl çıkılacak?

CHP inatla reddetse de iki belediye başkanı tekrar masanın gündemine gelebilir.

Zira Ekrem İmamoğlu hem yüzde 40’lık sol, CHP, HDP bloğunu hem de İYİ Parti tabanını konsolide edebiliyor. Kararsızların bir kısmını çekme potansiyeli de var. Ne var ki iktidarın yargı sopası onun adaylığını yeterliden güzele riskli hale getirdi.

Mansur Yavaş ise HDP hiç oy vermese bile 6’lı Masadaki tüm partilerden oy alabildiği üzere kararsızları konsolide ediyor. Dahası Cumhur İttifakı seçmeninden de oy taşıma mümkünlüğü çok yüksek. Anketlerde birinci çıkmasının sebebi de bu aslında.

Kaldı ki HDP idaresi ‘Karşıyız’ dese bile HDP tabanının da bir kısmının Yavaş’a oy verme mümkünlüğü var.”

Yavaş’ın yakın etrafından Panorama TR ve Metropoll’ün “HDP seçmeninin son bir yıllık tercihleriyle ilgili” bilgi notu aldığını belirten Par, Erdoğan-Yavaş senaryosunda HDP seçmeninden yüzde 60 – yüzde 70 seviyesinde Mansur Yavaş’a dayanak sonucunun çıktığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir