Selvitopu derneklerle kentsel dönüşümü değerlendirildi

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, 540 hektarlık kentsel dönüşüm alanıyla ilgili Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayladığı 1/5000 ölçekli imar planını, bölgedeki muhtarların akabinde bu defa kentsel dönüşüm derneklerinin temsilcileriyle kıymetlendirdi.

Karabağlar Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantıya, Karabağlar Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı ve CHP Grup Başkanvekili Zafer Levent Yıldır, Meclis Kentsel Dönüşüm Komitesi Başkanvekili Baki Durmuş, Kurul Üyesi Okan Aras, Ali Fuat Erden Mahalle Muhtarı Türkan Sivaşan, Limontepe Kentsel Dönüşüm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Doğan Yüksel, Yüzbaşı Şerafettin Kentsel Dönüşüm Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Lider Yardımcısı Cemal Uçuk, Karabağlar Hak Arayanlar Derneği Lideri Halil Ecevit, Uzundere Köyü Muhafaza Derneği Lideri Süleyman Gür ve Karabağlar Temsilciler Heyeti yöneticileri katıldı.

Başkan Selvitopu, 540 hektarlık bu alanda planlama yetkisinin Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nda olduğunu hatırlatarak, ulaşım aksları, pazaryerleri, parklar, belediye hizmet ve gelişme alanları üzere hususlarda tespit ettikleri teknik eksiklikleri, bakanlığa bildireceklerini söyledi. Bu tespitlerin planlama sürecinde tekrar değerlendirilmesini ve düzeltilmesini beklediklerini vurgulayan Lider Selvitopu, “1/1000’lik planlar ne vakit, ne formda onaylanır bilmiyoruz. Burada bizim plan yetkimiz yok. Bakanlığa ‘kentsel dönüşümde şu modeli, şu tekniği uygulayın’ deme bahtımız da yok. Süreci sizler üzere yakından izliyoruz” dedi.

Başkan Selvitopu buluşma kapsamında, Muhtar Sivaşan ve dernek yöneticilerinin görüşlerini, tekliflerini de dinledi.

Dernek iştirakçileri toplantı nedeniyle Lider Selvitopu’na teşekkür etti. Uzundere Dernek Başkanı Gür, 1/5000’lik planla ilgili farklı kurumlarla görüştüklerini; gelecek günlerde dernekler olarak genel bir kıymetlendirme toplantısı yapacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir