Dünyayı bekleyen büyük tehlike! Son 1000 yılın en üst seviyesine ulaştı

Nature mecmuasında yayımlanan makalede, Grönland’ın kuzey bölümünde sıcaklıkların 20. yüzyıla nazaran 1,5 santigrat derece (2,7 Fahrenheit) arttığı, termometrelerin son 1000 yıldaki en yüksek ısıyı ölçtüğü belirtildi.

HIZLI BİR ARTIŞ TESPİT EDİLDİ

Bilim adamları, buz katmanları ve buz çekirdeklerinden aldıkları örnekler üzerinde yaptığı çalışmayla, sıcaklıkların 1995’ten bu yana süratli bir artış ivmesine girdiğini tespit etti.

Araştırma takımında yer alan buz bilimci Maria Hörhold, “1990’lar ve 2011 ortasında yükselen sıcaklıkları görmeye devam ediyoruz. Artık global ısınmanın açık bir imzasına sahibiz.” dedi.

BUGÜNE KADAR GİZLENMİŞ

Hoerhold, “Grönland engelleme” ismi verilen, orta sıra meydana gelen bir hava sisteminin, bugüne kadar insan kaynaklı iklim değişikliğinin sonuçlarını gizlediğini aktardı.

Çalışmada yer alan Danimarka Meteoroloji Enstitüsü buz bilimcisi Jason Box, “Kuzey Grönland ısınması konusunda çok endişelenmeliyiz. Zira o bölgede geniş gelgit buzulları ve bir buz akıntısı biçiminde bir düzine uyuyan dev var.” tabirlerini kullandı.

HIZLI ISINMADIĞI İLERİ SÜRÜLMÜŞTÜ

Grönland’ın uzun vadeli sıcaklık değişimleri hakkında bilgi veren buz çekirdeklerinin tahlil edilmesi için uzun bir vakte gereksinim duyulurken, buz çekirdeklerinden elde edilen datalar en son 1995’te güncellenmiş ve daha evvel Grönland’ın Arktik bölgesinin, başka bölgeler kadar süratli ısınmadığı ileri sürülmüştü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir