Liz Truss’tan uluslararası topluma çağrı: Putin’in tehditlerini göz ardı edin

İngiltere Başbakanı Liz Truss, Batı ülkelerini, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tehditlerini görmezden gelmeye, Rusya’ya karşı yaptırım uygulamaya devam etmeye ve Ukrayna’ya askeri dayanağı sürdürme davetinde bulundu.

Liz Truss, “Putin’in, kılıç sallamalarını ve çoka kaçan tehditlerini dinlememeliyiz. Rusya’ya yaptırım uygulamaya devam etmemiz ve Ukrayna’yı desteklememiz gerekiyor” dedi.

Truss, Rusya’daki kısmi seferberlik ilanının, Putin’in “savaşı kazanmadığı için acil bir askeri tırmanış buyruğu verdiğini” gösterdiğini söyledi.

Truss, “Putin’in başarılı olmasına müsaade verilirse, bu yalnızca Avrupa’ya fecî bir ileti ve doğal ki Ukrayna nüfusuna büyük tehditler göndermekle kalmaz, birebir vakitte dünyadaki öbür otoriter rejimlere bir formda kabul edilebilir olduğuna dair bir ileti gönderir” tabirlerini kullandı.

ULUSLARARASI TOPLUMU ELEŞTİRDİ

Truss, Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgal ederek “stratejik bir hata” yaptığını savundu.

Truss, milletlerarası toplumu eleştirerek, “Gerçek şu ki, dünya Rus saldırganlığına erken karşı koymak için gereğince bir şey yapmadı. Putin, bu fecî savaşı başlatmak için cesaretlendi” dedi.

‘ABD İLE GÜÇLÜ BİR BAĞIMIZ VAR’

Truss, ABD‘nin “inanılmaz derecede yakın bir ortak” olduğunu belirterek, iki ülke bağlarını “özel” olarak niteledi.

Truss, “İlişkimizin özel olduğunu düşünüyorum ve Rusya’dan gelen tehditlerle, Çin’den artan atılganlıkla karşı karşıya kaldığımız bir vakitte giderek daha değerli hale geliyor. Biliyorsunuz, ikimiz de özgürlük düşkünü demokrasileriz. Çok güçlü bir bağımız var” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir