Hizbullah’tan İsrail açıklaması: Güvenlik garantisi vermedik

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, ülkesinin İsrail’e hudut muahedesi için rastgele bir güvenlik garantisi vermediğini söyledi.

Televizyon konuşması yapan Nasrallah, İsrail ile Lübnan ortasında imzalanan hudut mutabakatına ait açıklamalarda buldu.

Nasrallah, Rusya Ukrayna savaşı da dahil olmak üzere bölgesel ve memleketler arası koşulların bu muvaffakiyete yardımcı olduğunu belirterek, bu durumun Washington’u bölgede öbür bir savaştan kaçınmaya yönelttiğini öne sürdü.

Bu mutabakatta Lübnan’ın İsrail’e rastgele bir güvenlik garantisi vermediğine dikkati çeken Nasrallah, “İsrail geri adım atmazdan evvel müzakereler neredeyse savaşa ulaşacaktı” dedi.

Nasrallah, İsrail’in ülkedeki direnişle (Hizbullah) caydırıcılık ortasındaki dengeyi kabul ettiğini lisana getirerek hudut muahedesinin 2,5 kilometrelik alanın şimdi tahlile kavuşmadığını hatırlattı.

İKİ ÜLKE ORTASINDAKİ MUTABAKAT SÜRECİ

İsrail ile Lübnan ortasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz alanı uyuşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak tez ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı hudut bölgesinde yer aldığını öne sürüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunuyor.

ABD arabuluculuğundaki dolaylı müzakereler, 5 Haziran 2022’de İsrail’in Kariş Gaz Alanı’ndan gaz arama ve çıkarma süreçlerini tamamlandığını duyurmasıyla sürat kazanmıştı.

Yaklaşık iki yıl süren ağır müzakerelerin akabinde 27 Ekim 2022’de Lübnan ile İsrail ortasında deniz sonu mutabakatı imzalanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir