Kosova vatandaşları, AB’nin vize serbestisi kararı konusunda farklı görüşlere sahip

Kosova vatandaşları, 1 Ocak 2024’ten itibaren Şengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat etmelerini sağlayacak Avrupa Parlamentosu (AP) tarafından alınan kararın tesirleriyle ilgili farklı görüşlere sahip.

Kosovalılar, Şengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat imkanının olumsuz tarafının Kosova‘dan genç nüfusun göç etmesi, olumlu tarafının ise Avrupa’daki aile ziyaretlerine, işletmelere ve turistlere sağlayacağı kolaylık olduğunu düşünüyor.

AA muhabiri, başşehir Priştine’de halka Şengen Bölgesi’ne vizesiz seyahat imkanı hakkındaki görüşlerini sordu.

Alush Shahini, Şengen Bölgesi’ne vizesiz seyahatin Kosova‘ya olumsuz tesirinin olacağını savunarak, “Bir genç yetiştiriyorsunuz, onu eğitiyorsunuz, ona üniversiteyi bitirme fırsatı veriyorsunuz ve onu kesin eser haline getiriyorsunuz, Batı ise bizden hazır kesin eseri alıyor ve ona hiçbir yatırım yapmadan mantığını, eğitimini, bilgisini kullanıyor.” dedi.

Sara Berisha da vizesiz seyahatin Avrupa’ya yönelik göçün artmasını tetiklemeyeceği görüşünü paylaşarak, “Vatandaşların ülke dışına çıkıp gezmesi umarım daha kolay olur. Annelerin yurt dışına çıkıp oradaki çocuklarını görmesi, işletmeler ve yeni kültürleri görmek isteyenler için daha kolay olacaktır.” diye konuştu.

Shaip Hajrizi de Kosova halkının hevesle vizesiz seyahati beklediğine zira Avrupa ülkelerinden yalnızca Kosova’nın hala vize rejimine sahip olduğuna dikkati çekti.

“Vizesiz seyahat, ekonomik işbirliği fırsatlarının yaratılmasını olumlu istikamette etkileyecektir”

Uluslararası bağlantılar uzmanı Afrim Mazreku, Şengen Bölgesi’ne vizesiz seyahatin ülke iktisadını olumlu tarafta etkileyeceğini söyledi.

Orta vadede Kosova’nın birtakım kesimler için daha uygun şartlar sunmasından ötürü Şengen Bölgesi’nden birçok kişinin ülkeye dönmesini sağlayabileceğine dikkati çeken Mazreku, “Vizesiz seyahat, sermayelerini Kosova’ya getirmekle ilgilenecek olan Kosova dışındaki birçok şirketle paydaşlık ve ekonomik işbirliği için yeni fırsatların yaratılmasını olumlu tarafta etkileyecektir.” biçiminde konuştu.

Vatandaşların kısıtlamalar olmadan serbestçe hareket etmesinin nüfusu azaltmayacağını savunan Mazreku, şu tabirleri kullandı:

“Arnavutların son derece büyük ve keşfedilmemiş bir potansiyeli, başta Almanya olmak üzere faaliyet gösterdikleri ülkelerde epey düzgün ve başarılı girişimcilik sergileyen diasporadır. Bu nedenle, özel kesim şayet diasporanın araçlarını Kosova’daki mevcut özel bölümü desteklemek için kullanırsa, o vakit korktuğumuzun tam aykırısı tesirinin olacağını düşünüyorum.”

Doktor ve hemşirelik üzere “insan açığı olan” mesleklere sahip bireylerin Kosova’dan göçünün engellenemeyeceğini vurgulayan Mazreku, bu meslek kümelerinin her vakit mesleklerinin gelişimi için göç etmenin bir yolunu bulacağını lisana getirdi.

AB’den Kosova ile vize serbestisi kararı

Kosova vatandaşları, AP’nin aldığı karar doğrultusunda 1 Ocak 2024’ten itibaren Şengen Bölgesi’ne 180 günlük mühlet içinde 90 güne kadar vizesiz seyahat edebilecek.

Kosova’nın 2008’de Sırbistan’dan tek taraflı ilan ettiği bağımsızlık, halihazırda Yunanistan, Romanya, Slovakya, İspanya ve Güney Kıbrıs Rum İdaresi olmak üzere 5 AB üyesi tarafından tanınmıyor.

Kosova, Aralık 2022’de AB’ye resmi üyelik başvurusu yapmıştı.

Kaynak: AA / Agim Sulaj – Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir