Kartalkaya’da tarihin en kötü sezonlarından biri yaşanıyor

Bolu’daki 2 bin 200 rakımlı Köroğlu Dağları’nın doruğunda yer alan Kartalkaya Kayak Merkezi’nde, bu dönem kar istenilen düzeye ulaşmadı.

Hava sıcaklığı nedeniyle kısa müddetli karın yağdığı Kartalkaya’da pistlere yapay kar desteği yapıldı. Güneşin vurduğu noktalarda karlar büsbütün erirken, 25 pistten yalnızca 8’inde kayak yapılabiliyor.

Kar kalınlığının istenilen düzeyde olmaması nedeniyle bölgedeki otellerin doluluk oranı ise yüzde 20’de kaldı.

‘BÖYLE MAKÛS DÖNEM GÖRMEDİM’

Batı Karadeniz Turizm Otelcileri Derneği Başkanı Halit Ergül, son 42 yılın en makûs dönemini geçirdiklerini belirterek, “Kartalkaya’da kar bu yıl yetersiz kaldı. Pistlerin birçoğu kapalı. Kayak yapılan pistlerde de keyif yok. Otellerin doluluk oranı da yüzde 20 civarında. Son yılların en makûs dönemini yaşıyoruz. 42 yıldır Kartalkaya’dayım, bu türlü berbat dönem görmedim” diye konuştu.

Batı Karadeniz Turizm Otelcileri Derneği Başkanı Halit Ergül

‘AÇIK PİSTLERDE KAYAK KEYİFSİZ’

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nü daima takip ettiklerini anlatan Ergül, “Kar, yılbaşına yakın ya da birkaç gün sonra her vakit yağardı ama bu sefer en berbatı oldu. Şu anda oteller, pistlerini birleştirdi. Bir kısmında 2 pist açık, kar yapma makinesi olan alanda ise 6 pist açık. Tamamını toplarsak yaklaşık 15 kilometre üzere kayılan bir alan var. Kartalkaya’da olağanda 25 tane pist var, açık pistlerde de kayak keyifsiz” dedi.

Sezonun geri kalanı ile ilgili de görüşlerini bildiren Ergül, “Müşteri yoğunluğu da yüzde 20 civarında. Bu ayın 27’sinden itibaren ağır bir kar yağışı gözüküyor. Bizler de devamlı meteoroloji raporlarını takip ediyoruz. O kar gelirse artık zararın neresinden dönülse kârdır” dedi.


(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir