Babacan Davos’tan seslendi: 6 ayda ekonomik kriz iklimi kalmayacak

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu’ndan gelen davet üzerine gittiği Davos Tepesi’nden Halk TV canlı yayınına bağlandı.

Davos’taki oturumlarda jeopolitik gündemin yanı sıra pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı sonrası dünyadaki ekonomik istikrarlar ile güç krizinin tartışıldığını söyleyen Babacan, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen cumhurbaşkanlarının ve başbakanların katıldığı oturumlarda ve teğe bir yaptığı sohbetlerinde verdiği bildirileri açıkladı.

YATIRIMCILARI SEÇİMDEN EVVEL TÜRKİYE’YE DAVET ETTİ

Babacan, Sevimli Payzın’ın “Davos’taki görüşmeleriniz sırasında oradaki yatırımcılara ‘Seçimden sonra Türkiye bekleriz’ bildirisini veriyor musunuz?” sorusunu “Gördüğüm herkese ‘Seçimi falan beklemeyin, çabucak gelin’ diyorum” diye yanıtladı.

Babacan şu tabirleri kullandı:

‘TÜRKİYE, GÜÇ PROJELERİNİN MESKEN SAHİBİ OLMAKTAN ÇOK KEYİFLİ OLUR’

“Enerjiyle ilgili katıldığım kapalı oturumda şunu söyledim: Coğrafyamızda güç üreten ülkeler var. Bir de bunları çok tüketen ülkeler var. Haritayı açın bakın, Türkiye bu coğrafyanın tam ortasında. Ülkeler hem kaynak çeşitliliği için hem de kendi gazına, petrolüne müşteri bulmak için alternatif arıyorsa Türkiye bu işin tam geçit noktasında. Türkiye bu projelerin konut sahibi olmaktan çok memnun olur. Onurlu bir biçimde bu işi yapar’ dedim. Temel mesajım buydu.”

‘PARA GİDECEK YER ARIYOR, 6 AYDA EKONOMİK KRİZ İKLİMİ KALMAYACAK’

“Dünyada tarihte görülmemiş yüksek ölçüde likidite var. Para gidecek yer arıyor. Dünyanın en büyük fonu 10 trilyon dolarlıksa, başı burada. Norveç, Kuveyt, BAE, Katar üzere ülkelerin varlık formunu yönetenler, merkez bankası liderleri burada. Dünyadaki paranın yarısını yönetenler Davos’ta. Kiminle konuşsam, herkes hem inançlı hem de makul getiri sağlayabileceği yer arıyor.

Kredi yoluyla değil, sermaye koyma yoluyla yatırım yeri arayan yüzlerce insan var. Bildiğiniz üzere değil. Faizli borç değil, ‘kalıcı sermaye olarak dünyanın neresine yatırım yapsam’ diye arayışta olan trilyonlarca dolar var. Onun için çok üzülüyorum. Bu kadar büyük potansiyel varken ülkemizin yoksun kalmasına çok üzülüyorum. Birinci 90 dakikada yapacağımız açıklama ülkedeki atmosferi çabucak değiştirecektir. 6 ayda ekonomik kriz iklimi kalmayacaktır.”

‘TÜRKİYE, İKTİDAR DEĞİŞİMİNDEN SONRA ASLA GERİYE GİTMEZ’

“Türkiye kıymetli bir ülke, güçlü bir ülke. İktidar değişiminden sonra Türkiye asla geriye gitmez, tam bilakis daha da süratli bir biçimde her alanda ileriye gerçek devam eder. Bu iletileri herkesin duyması ülkemiz açısından kıymetli.”

‘TEKNOLOJİDE ULUSAL VE YERLİ KAPASİTEMİZİ SAĞLAMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ’

“Ülkelerin güvenlik siyasetlerinin başındaki beşerler da şu an Davos’ta. Her ülkenin ulusal güvenliğinden sorumlu çok sayıda kişi görüyorum etrafta. Bunlar geliyorlar dinliyorlar. Bir sürü Savunma Bakanı var. Başka kuruluşlardan beşerler var. Teknoloji sıkıntısı bir bakıma ulusal güvenlik sıkıntısı haline geldi. Bu türlü bir periyotta Türkiye’nin kendi ulusal ve yerli kapasitesini teknoloji konusunda sağlaması çok çok kıymetli. Çip sorunu çok kıymetli.”

‘TÜRKİYE’NİN GLOBAL PROBLEMLERE HÂKİM BİR İKTİDARA MUHTAÇLIĞI VAR’

“Türkiye’nin başında dünyayı âlâ bilen, âlâ okuyan, global sıkıntılara hâkim ve değişen dünyada Türkiye’yi güçlendirip prestijli ve güçlü bir ülke haline getirecek bir iktidara gereksinimi var. Dünya değişiyor lakin ülkenin başında dünyayı okuyamayan bir idare var.”

‘HİNTLİ FİRMALAR BURADA, TÜRKİYE BİR KİŞİNİN İNADI YÜZÜNDEN YOK’

“Davos’un kent içi bir fuar alanı olmuş. Koreli, Hintli firmalar burada. Türkiye yok, temsil edilmiyor. Bir kişinin inadı yüzünden temsil edilmiyor. Tıpkı inadı Sisi’ye gösteriyordu, peşine düştü. ‘İsrail terör devleri’ diyordu, sarmaş dolaş oluyor. ‘Davos’a gelmem’ diyordu, bakarsınız çıkıp gelmiş.”

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ: “TÜRKİYE, DÜNYAYA LİDERLİK YAPABİLİR”

Türkiye’nin iklim değişikliğiyle ilgili global liderlik rolü üstlenebileceğini savunan Babacan, Davos’taki oturumlarda rezerv para üreten merkez bankalarını sorumluluk almaya davet etti. Babacan şu tabirleri kullandı:

‘TÜRKİYE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE DÜNYAYA LİDERLİK YAPABİLİR’

“İklim değişikliği çok büyük tehlike. Güç oturumunda da söyledim. 20-30 sene sonra çocuklarımızın yaşayacağı dünya yaşanacak bir dünya olmaktan çıkacak. İklim değişikliğiyle ilgili çok büyük bir iş birliği gerekiyor. Dünyada bir liderlik boşluğu var. Türkiye bu hususta liderlik yapabilir.”

‘REZERV PARA ÜRETEN MERKEZ BANKALARI DEVREYE GİRMELİ YOKSA DÜNYA KALMAYACAK’

“Bugünkü toplantıda şunu önerdim: Sorun kaynaksa, yenilenebilir güçle, karbon salınımlarının düşürülmesiyle ilgili 2050 maksatlarına ulaşmak istiyorsak rezerv para üreten merkez bankalarının devreye girmesi kaide. Yoksa müdahale edecek bir dünya kalmayacak ortada. Bu, provokatif bir şey, evet. Merkez bankası liderleri bunu hiç sevmeyecek lakin problem etraf ve iklim değişikliğiyse büyük paralar gerekiyor. Bu büyük paraları hiçbir hükûmet hiçbir vakit bulamayacak.

Salondaki başbakanlara, cumhurbaşkanlarına ‘Para bulamayacaksınız, hayal. 2050 maksatlarına ulaşmak için para bu usullerle bulunamayacak. Amerika, İngiltere, Japonya, İsviçre, yani rezerv para üreten merkez bankalarının bunun finansmanı konusunda kesinlikle devrede olması lazım’ dedim. ‘Günü gelecek, bunun kural olduğunu herkes görecek. Merkez bankası liderleri bunu duyunca zıplarlar, onu da biliyorum lakin az çok bu işleri bilen, dünyanın en büyük 20 iktisadının oturduğu G20’nin vaktinde periyot başkanlığını yapmış bir kişi olarak öbür deva görmüyorum’ diye görüşlerimi söz ettim.”

ERDOĞAN’A: “BEN DE ÇIKIP ‘SEN DE BİSKÜVİ SATIYORDUN, EMEKLİ OLUNCA DA TIPKI İŞİ YAP’ DİYEYİM Mİ?”

Babacan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinin bugünkü küme toplantısında kendisine yönelik “Sen rekabet nedir bilir misin? Sen git çocuk bezi satmaya devam et” kelamlarının sorulması üzerine şunları söyledi:

“Hakarete varacak sözler de kullanmış. Natürel Sayın Bahçeli’yle yan yana dura dura herhâlde ya huyundan ya suyundan kapıyor. Gitgide de agresifleşiyor dikkat ederseniz. Hazırlanan metninin dışına çıktığında da bu his halini de ortaya vuruyor. Biliyorum olağan kendisi için sıkıntı bir periyot. İktidarın elinden kayıp gitmekte olduğunu hissediyor.”

‘ÜSLUBU TÜRKİYE’YE YAKIŞMIYOR’

“Benimle ilgili bu türlü adeta küçük gören, küçümseyen sözler dengeli da değil. Ben de çıkıp ‘Evet, sen de vaktinde sucuk satıyordun, bisküvi satıyordun’ diyebilirim. ‘Emekli olduktan sonra tekrar tıpkı işi yap’ diyeyim mi? Tıpkı şeyleri ona söyleyeyim mi? O düzey Türkiye’de olması gereken siyaset düzeyi değil. Sayın Erdoğan’ın bugünkü üslubu, Türkiye’ye yakışmayan, gençlerin görmek istediği Türkiye’ye yakışmayan sözler.”

‘20 YILDAN SONRA İKTİDARI KAYBETME KORKUSU BEŞERE HER ŞEYİ SÖYLETEBİLİR’

“Biz vakur içerisinde bunları dinliyoruz. ‘Normaldir’ diyoruz. 20 yıldan sonra iktidarı kaybetme korkusu beşere her şeyi söyletebilir. Biz emin adımlarla ne yaptığımızı çok yeterli bilen bir formda yolumuza devam ediyoruz.”

‘MADEM ALİ BABACAN YETENEKSİZDİ, 14 YIL NİÇİN BİR ARADA ÇALIŞTIN?’

“Madem Ali Babacan yeteneksizdi, bunları yapamıyordu. O vakit ‘14 yıl niçin sen hükûmetin en kıymetli durumlarında birlikte çalıştın’ diye adama sorarlar. O vakit hiç adam kıymetlendirme kabiliyeti yokmuş. Çocuk bezi satanı Hazine’nin başına getirmiş. Bir arada çalıştık o devirlerde. Demek ki insan kaynağı konusunda karnesi çok makus sayın Erdoğan’ın eğer dedikleri doğruysa.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir