Güvercin piyasasında yeni dönem: E-mezat satılıyor

Küçük yatırımcı altını, borsayı ve dövizi pür dikkat izleyedursun, o denli bir piyasa var ki kaybetme kaygısından uzak kendi halinde yükselişini sürdürüyor. Güvercin piyasasından bahsediyoruz. Meraklısı bu hayvanların evvel sevgisini sonra da getirisine yatırım yapıyor. ‘Ne avro ne altın yatırımın hası güvercin’ dedirten piyasada birtakım cins kuşların alınıp satıldığı ve bunlar için önemli sayılar ödendiği biliniyor.

PANDEMİ SONRASI MERAKLISI DAHA DA ARTTI

300 liraya aldığınız bir güvercini yeteneklerine ve tipine nazaran binlerce liradan satabilirsiniz. Bilhassa pandemi sonrasında kırsala gidenler ve müstakil meskenlere yerleşenler bir hobi olarak başlayıp devam ettirmiş. Yani pazara yeni güvercin hastaları girmiş, işin getirisini öğrenip yatırım yapanlar da eklenince bölüm adeta coşmuş. Fakat işler o denli bir hale gelmiş ki pandemi periyodundan kalma alışkanlıklar ve biraz da dijitalleşme sayesinde güvercin mezatları toplumsal medya ortamına taşınmış durumda.

ÖNCE NETTEN İZLE SONRA SATIN AL

Başka kentlerdeki mezatlara gidemeyenler yahut İstanbul üzere metropollerde yaşayanlar evvel internetten izliyor sonra satın alıyor. Bir bakıma bu işin de kendi kuralları içinde e-ticareti başlamış. Tiktok’ta canlı yayın açarak özel çeşitlerini görücüye çıkaranlar, YouTube üzerinden düzenlenen mezatlar ve dahasından bahsediyoruz. İçlerinde pahası binlerce avro olan ve Ortadoğulu iş beşerlerine sunulan bile görebilirsiniz.

KAPIYA TESLİM HİZMET

Peki işler nasıl ilerliyor? Malum en yüksek teklifi veren canlı yayın sonrası ödemeyi banka hesabına yapıyor. Öğrendiğimize nazaran birtakım yerler satışın tamamlanması için 24 saat müddet veriyor. Sonra kuşlar sahibine teslim ediliyor. İnternet alışverişlerinde tahsilat sonrasında güvercinler ya gelip alınıyor ya da sahibi yakın yerdeyse getirebiliyor.

On binlerce liralık pahayla sahibine takla attırıyor

Hobi üzere görünse de kuş yetiştiriciliği bir dal. Bu kadar talebin olduğu yerde artık internet üzerinden ilanlar veriliyor. Yetişticilerin birden fazla kendisini bu işin hastası olarak tanıtıyor. Konutunun çatısında kuş besleyenler, günün en az 3 saatini onlarla geçirdiklerini anlatıyor. Sahipleri sevgisine ve sonra on binlerce liralık getirisine yatırım yapıyor. Hülasa, Anadolu’nun kuş mezatları da dijitale uyup uçuşa geçmiş. Aslında teknolojiye boğulduğumuz bu türlü vakitlerde ya gökyüzünde kuş ya da Mardin’de uçurtma olacaksın.

Tiktok ve YouTube yayınları coştu

Birçok e-ticaret sitesinde satış ilanlarını görebilirsiniz. Instagram, YouTube ve Tiktok üzere mecralarda, aradığınız cinsi görebileceğiniz görüntüler mevcut. Fakat birçok sitedeki dolandırıcılık şikayetlerinin de olduğunu belirtelim ve bu işe girecekleri uyaralım. Kahvehanelerin yanı sıra bu iş için özel kurulan yerlerde görücüye çıkanların ırkı, takla atış biçimi ve kanat çırpışı pahasına binlerce lira katıyor. Bu o denli bir sevgi ki müşterisi, istediği cinsi bulduğu an gözünü kırpmadan on binlerce lira verebiliyor. Hasılı bizim damdaki güvercin, bu ortalar tüm risklerine karşın para basan bir yatırım aracı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir