Erdoğan, Azerbaycan’da Aliyev’le görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sonrası yurt dışına yaptığı birinci ziyaretler kapsamında Kuzey Kıbrıs’ın akabinde dün Azerbaycan’a gitti. Eşi Emine Erdoğan ile birlikte dün akşam Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in onuruna verdiği akşam yemeğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Aliyev tarafından resmi merasimle karşılandı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti hasebiyle başşehir Bakü’deki Gençlik Sarayı’nda resmi merasim düzenlendi. Cumhurbaşkanı Aliyev, merasim alanına gelişinde Erdoğan’ı makam aracından inerken karşıladı. Erdoğan ve Aliyev’in merasim alanındaki yerlerini almasının akabinde iki ülke ulusal marşları çalındı.

İKİLİ GÖRÜŞMENİN AKABİNDE HEYETLER ORTASI GÖRÜŞMEYE GEÇİLDİ

Mevkidaşı Aliyev ile merasim kıtasını denetleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, askerleri selamladı. Merasim sonunda heyetlerin takdiminin akabinde iki başkan, baş başa görüşmeye geçti. Bakü’deki Gençlik Sarayı’nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Erdoğan ve Aliyev, ikili görüşmelerinin akabinde heyetler ortası toplantıya geçti.

Aliyev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı heyetler ortası görüşmede, seçimlerden kısa müddet sonra yapılan ziyaret hasebiyle memnuniyet duyduğunu belirtti.

ALİYEV: İKİLİ GÖRÜŞMEDE BİRÇOK MEVZUYU MÜZAKERE ETTİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikinci tipi 28 Mayıs’ta yapılan seçimi kazanmasından ötürü kutlayan ve muvaffakiyetler dileyen Aliyev, “İlerleyen yıllarda dostluk ve kardeşliğimizin her vakit olduğu üzere yüksek seviyede olacağından eminim. İkili görüşmede birçok mevzuyu müzakere ettik. Türkiye ile Azerbaycan birliği ve kardeşliği memleketler arası etkendir, istikrar, gelişme ve güvenlik etkenidir. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Türk halkının size gösterdiği itimat sizin uzun yıllar yaptığınız hizmetlere verilen yüksek pahadır. Sizi Azerbaycan’da çok seviyorlar. Siz bizim pahalı misafirimizsiniz” sözlerini kullandı.

Yeni hükümet üyelerini de kutlayan Aliyev, “Dün bakanlarımız bir ortaya geldi. Bugün de temasları devam ediyor. Görüşmelerimiz görülen işleri sonuca bağlıyor ve ilerleyen yıllarda yapılacak işlerin yol haritasını belirliyor. Bu ziyaretinizde de bu türlü olacağına eminim” dedi.

Yurt dışı ziyaretinde Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, MİT Lideri İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Haluk Görgün, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve Sinan Oğan eşlik ediyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir