Bu Yemekleri Tercih Etmek Herkesin Harcı Değil! Hindistan’a Özgü Birbirinden İlginç 15 Yemek

Hindistan kendine mahsus baharatları ve yemekleriyle isminden sıkça bahsettiren bir ülke. İçeriğimizde sizler için Hindistan’a ilişkin birbirinden farklı ve rengarenk yemeklere yer verdik. Haydi daima bir arada inceleyelim. ??

1. Pav Bhaji

Hindistan’ın sokak lezzetlerinden biri olan Pav Bhaji, özel olarak hazırlanan yumuşak ekmekle birlikte servis edilen zerzevat püresinden oluşmakta. Hem ana yemek hem de atıştırmalık olarak tüketilebilen yemeğin sebzeli püresinde patates, soğan, havuç ve bezelye üzere sebzeler kullanılmakta. Pav bhaji yemeğinde başta köri olmak üzere birçok baharat da kullanılmakta.

2. Dosa

Krep gibisi bir besin olan dosa, Hindistan’daki temel besinlerden biri. Hazırlanırken öncelikle sütün içine limon damlatılarak kestirilir. Akabinde pirinç, kuru börülce ve çemen tohumu uzun müddet suda bekletildikten sonra robottan geçirilerek bulamaç haline getirilir. Hazırlanan tüm gereçler baharatlarla tatlandırıldıktan sonra tavada ince bir katman halinde tek tek pişirilir ve yanında eşlikçileriyle servis edilir.

3. Biryani

Oldukça eski bir tarihi olan biryaninin popülaritesi Hindistan’dan birçok ülkeye de yayıldı. Bir vakitler sadece kraliyet aileleri için özel olarak hazırlanan yemek artık konutlarımızda de yapılamkta. Bilhassa basmati pirinç tercih edilerek yapılan biryaniyi et ya da tavuk tercih ederek hazırlayabilirsiniz. İçerisine çeşit çeşit baharat eklemeyi de unutmayın!

4. Khasta kachori

Kahsta kachori dışı çıtır kaplı ve içinde farklı dolgulara sahip olan bir atıştırmalık. Hindistan’ın birçok bölgesinde epeyce tanınan olan atıştırmalığın dolgusunun sonsuz sayılabilecek kadar çok çeşidi olabilmekte. Varyasyonları çok çeşitli olan atıştırmalık olağanda tuzlu olmasına karşın kurtulmuş meyveler ve fındıkla bile yapılabilmekte.

5. Poha

Hindistan mutfağında çoklukla kahvaltılık ya da atıştırmalık olarak tüketilebilen ve epey doyurucu olan poha yemeğinin ana hususu pirinç. Yemekte bununla birlikte soğan, patates, fıstık, köri yaprakları, hardal tohumu ve çokça zerdeçal kullanılmakta.

6. Vada pav

Dilimize patatesli ekmek olarak çevrilebilen vada pav, ekmeğin içine acı biber sürülerek kızartılan baharatlı patates toplarının koyulmasıyla oluşur. Burgere benzemesi nedeniyle bilhassa Mumbai kentinde ‘Bombay Burger’ olarak da isimlendirilmekte.

7. Patra

Nohut unu; acı toz biber, kişniş ve kimyon başta olmak üzere çeşitli baharat karışımlarıyla birleştirildikten sonra kıvamlı bir harç elde edilir. Çokça potasyum içeren gölevez yapraklarının üstüne harç sürülür ve yapraklar sarılır. Bütün yapraklar hazırlandıktan sonra evvel haşlanır akabinde görseldeki üzere doğranarak kızartılır.

8. Chole bhature

Chole bhature, başta kahvaltılar olmak üzere ana yemeklerle de tüketilebilmekte. İçerisinde çaydan kişnişe, nohuttan karanfile birçok gereç bulunan yemeğin yanındaki eşlikçiler ise öğüne nazaran değişiklik gösterebilmekte.

9. Momo

Eskiden içleri yalnızca kıymayla doldurulan momo mantılarının dolgusu günümüzde sebzeli ya da etli olarak da  çeşitlendirilmiş. Tibet’te ortaya çıkan mantı Hindistan’a da gelerek bugünkü popülerliğini kazanmış. Baharatlı acı bir sos ve soya sosuyla servis edilmekte.

10. Appam

Pirinç unu ve hindistan cevizi sütüyle hazırlanan appam, bilhassa Güney Hindistan ve Sri Lanka’da tanınan bir yemek. Hem kahvaltı hem de akşam yemeklerinde tercih edilebilen appam, kimi bölgelerde özel bir taşın üzerinde pişirilmekte.

11. Galouti Kebabı

Ağızda dağılan yumuşacık yapısıyla ve içerdiği farklı çeşnilerle galouti kebap da Hindistan’a has yemeklerden biri. Birinci yapıldığı sıralarda Hindistan’da dişlerini kaybetmiş varlıklı yaşlılara servis edilmek üzere hazırlanmış. Günümüzde ise hala tercih edilmekte olan galouti kebap soğan ve limonla servis edilmekte.

12. Haldi Ka Doodh

‘Altın süt’ ya da ‘zerdeçallı latte’ olarak da geçen haldi ka doodh, sütün içerisine zerdeçal, karabiber, zencefil ve şeker eklenerek hazırlanır. İçeridği baharatlardan ötürü sindirim sistemini uygunlaştırmak, öksürük gidermek ve uyku problemlerini gidermek üzere tesirlere sahip.

13. Daulat Ki Chaat

Genellikle kış aylarında yapılan daulat ki chaat, Delhi bölgesine ilişkin bir tatlı. Sütün uzun müddet köpürtülmesiyle oluşturulan kremaya pudra şekeri, fıstık ve safran üzere gereçler eklenerek hazırlanmakta. Yumuşacık ağızdan dağılan bir dokuya sahip olan tatlının içine koyulan gereçleri de çeşitlendirilebilmekte.

14. Golgappa

Pani puri, pushka ya da patashe üzere farklı isimlerle isimlendirilen bu Hindistan’a mahsus lezzette demirhindi turşusu, biber, patates, soğan, bezelye, nohut ve masala üzere materyaller hazırlanarak yuvarlak çıtır topların içerisine doldurulur. Minik atıştırmalıklar olarak sunulan yemeğin iç dolgusu isteğe nazaran çeşitlendirilebilmekte.

15. Jalebi

Hindistan’la birlikte birçok ülkede de tanınan olan jalebi bizdeki halka tatlısına da epeyce benzemekte. Hazırlanıp kızartılan hamur kakule ve safranlı şerbetin içine atılarak tatlandırılır. Kimi bölgelerde tatlandırmak için gül suyu da kullanılmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir