Bazı aile hekimleri, ceza puanları nedeniyle sözleşmeleri yenilenmeyerek işten atıldıklarını yazdıkları reçeteden öğrenmiş

Çeşitli vilayetlerde vazife yapan birtakım aile tabiplerinin, “Aile Hekimliği Kontrat ve Ödeme Yönetmeliği” çerçevesinde aldıkları ceza puanları nedeniyle kontratları yenilenmeyerek işten atıldıklarını tesadüfen öğrendikleri tez edildi.

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine nazaran,  İstanbul, İzmir, Samsun, Amasya, Van ve kimi vilayetlerde aile doktorları yılın birinci günü, pazartesi sabahı vazife yerlerine gitti. Öğle saatlerine kadar hasta bakıp reçetelerini yazdı. İlaç almak için eczaneye giden hastalar, eczanelerde, ilaçları yazan doktorlarının aile hekimliğinde artık çalışmadığını, reçete yazma yetkilerinin bulunmadığını, bu nedenle ilaçlarının SGK ödemesi kapsamında olmadığını öğrendi. Hastalar ile eczacıların tabiplere durumu bildirmesi üzerine, durumu araştıran tabipler aldıkları ceza puanları nedeniyle infaz kurulu kararıyla işten atıldıklarını öğrendi. Hekimler kovulma biçimlerinin çok onur kırıcı olduğunu, kendileriyle birlikte yüzlerce hastanın da mağdur edildiğini belirterek reaksiyonlarını lisana getirdi.

“Yetkililer misyonlarını berbata kullanmaktadır”

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu (TTB-AHEK) yetkililerin vazifelerini berbata kullandığını belirterek, “Aile Hekimliği Ceza Yönetmeliğinin ceza puanları Anayasa Mahkemesi tarafından, Anayasa’ya muhalif bulunup iptal edilmişti. Buna dayanarak infaz komitelerinde verilen kontrat feshi ve yenilememe kararlarının türel desteği bulunmamaktadır. Yetkililer vazifelerini berbata kullanmaktadır” açıklaması yaptı.

“İşten atıldığımı, 13 yıllık Aile Tabibi olarak misyonu başında reçete yazarken eczacıdan öğrendim”

Görevi başında, reçete yazarken işten atıldığını öğrenen 13 yıllık Aile Doktoru İbrahim Hakkı Aydın yansısını, “13 yıllık Aile Tabibi olarak misyonu başında reçete yazarken eczacıdan öğrendiğim bu durum ve uyarıyı paylaşıyorum. Zira bakanlık kurumları işleyişteki ciddiyetsizlikleri ile kurumsallıktan uzak bu usulsüzlüğü yaparak beni ve hastalarımı mağdur edebilmiştir” tabirleriyle lisana getirdi, vazife yaptığı Aile Hekimliği vazifesi ile bağının kalmadığını gösteren sistemin görselini paylaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir