Altın fiyatı rekor seviyeye yükseliyor

Altının ons fiyatı, ABD’den gelen zayıf ekonomik dataların akabinde 2 bin doların üzerine çıkarak rekor düzeye gerçek ilerliyor.

Kıymetli metalin onsu 2 bin 32 dolara kadar çıkarak 13 ayın en yüksek düzeyine ulaştı.

ABD’den gelen zayıf ekonomik dataların akabinde yükselişe geçen altın fiyatı, 2020 yazındaki 2 bin 72 dolarlık rekor düzeyine yaklaştı.

Analistler, zayıf ekonomik dataların yanı sıra bankacılık krizi ile merkez bankalarının agresif nakdî sıkılaştırmasının gerçek iktisat üzerindeki olumsuz tesirinin de altın fiyatlarındaki yükselişte tesirli olduğunu belirtti.

Doların altı ülkenin para ünitesine karşı bedeliyle hesaplanan dolar endeksi ise bu hafta yüzde 1,5 civarında düşüş kaydederken, analistler, altının bilhassa dolar bedel kaybettiği için faizsiz bir yatırım aracı olarak bundan faydalandığını lisana getirdi.

Analistler, altın fiyatının cuma günü açıklanacak ABD’nin tarım dışı istihdam verisinin zayıf gelmesi halinde ve Paskalya Tatili nedeniyle cuma günü kapalı olacak piyasalarda süreç hacminin zayıflayacak olması nedeniyle rekor düzeyleri test edebileceğine işaret etti.

Altın fiyatında 2 bin 50 dolar düzeyini direnç olarak gösteren analistler, bunun aşılmasının altın fiyatını süratle tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıkarabileceğini belirtti.

ABD’de dün Mayıs 2021’den bu yana birinci sefer 10 milyonun altına inen JOLTS Açık İş Sayısı verisinin akabinde bugün de özel dal istihdamı beklentilerin altında kalmıştı.

ADP Araştırma Enstitüsü’nün datalarına nazaran, ABD’de özel dal istihdamı, martta 145 bin bireyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir