ABD’de uçuşlara fırtına engeli: Binlerce kişi havalimanlarında mahsur kaldı

Hava trafiği istatistikleri paylaşan FlightAware sitesine nazaran, bağımsızlık günü tatilinin çabucak öncesinde 1700’den fazla uçuş iptal edildi, binlerce kişi havaalanlarında kaldı. Uçuş iptalleri, ABD tarihinde havaalanlarının en yüksek yolcu sayısına ulaştığı hafta sonunu takip eden günde yaşanırken, United Airlines, en fazla uçuş iptal eden havayolu şirketi (200’den fazla) oldu.

Daha evvel de yaşanmıştı

Aynı firma, geçen hafta da 5 binden fazla uçuş için iptal yahut erteleme anons etmişti. Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, pazar günü yaptığı açıklamada, ABD seyahatinin “bu kadar kaotik” olmasının nedenini, “sistem üzerinde muazzam bir baskı oluşturduğunu” söylediği şiddetli hava şartlarına bağlamıştı.

Fırtına hayatı olumsuz etkiliyor

Öte yandan, Ulusal Meteoroloji Servisinden (NWS) paylaşılan bilgilerde, ülkenin kuzey doğusunda şiddetli hava şartlarının hakim olacağı, Güney Carolina, New Jersey ve New York’un kimi bölgelerinde sert rüzgar, fırtına ve dolu beklendiği tabir edilmişti. ABD’nin orta-batı bölgesinde 150 binden fazla kişi, hafta sonu yaşanan fırtınalı hava nedeniyle elektriksiz kalmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir