Zelenskiy: Ukrayna topraklarını geri alacak

Zelenskiy, gece saatlerinde yayımladığı günlük imajlı iletisinde, ülkesinde Rusya-Ukrayna savaşının sürdüğünü hatırlattı.

Rus ordusunun, Ukrayna’da devam eden savaştaki inisiyatifi ele geçirmek için yeni bir teşebbüsler hazırladığını argüman eden Zelenskiy, “Her gün ve her gece düşmanın potansiyelini azaltmak için hareket ediyoruz” dedi.

Ortak ülkeleri Ukrayna’ya silah yardımını hızlandırmaya çağıran Zelenskiy, “Bugün İngiltere’den hoş bir örnek oldu. Yeni bir savunma yardım paketi açıklandı. Tam da gereksinim duyulan şeyler. Tanklar, öbür zırhlı araçlar, toplar” sözünü kullandı.

Ülkesinin toprak bütünlüğünün tekrar sağlanması için uğraş verdiklerini vurgulayan Zelenskiy, “Eminim ki Ukrayna bayrağı Donetsk Havaalanına, Donetsk’e ve Donbas’ımızın öbür kent ile köylerine ve süreksiz olarak işgal edilmiş öbür bölgelere geri dönecek. Süreksiz anahtar bir sözdür. Ukrayna kendine ilişkin olanı geri alacak” dedi.

Zelenskiy konuşmasında, Rus ordusunun, iki gün evvel Ukrayna’nın Dnipro kentindeki bir konuta füze saldırısı düzenlediğini, akın sonucu hayatını kaybeden sivillerin sayısının 40’a kadar yükseldiğini söyledi.

Saldırıda ölenler ortasında 3 çocuğun bulunduğunu kaydeden Zelenskiy, 22 şahıstan haber alamadıklarını, enkaz alanında arama ve kurtarma çalışmaların sürdüğünü aktardı.
Zelenskiy, Rus ordusunu Ukrayna’da sivillere yönelik akınlar düzenlemekle suçladı.

Öte yandan, Dnipro’daki hücumla ilgili bir açıklama yapan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rus ordusu yerleşim binalarına yahut toplumsal altyapı tesislerine akın düzenlemiyor” demişti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir