Zelenski’den tahıl koridoru çıkışı: Rusya süreci engellemeye çalışıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Ukrayna‘nın başşehri Kiev’e trenle gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile gece saatlerinde bir ortaya geldi.

Kiev’de Devlet Başkanlığı Ofisi’nde basına kapalı gerçekleşen ikili görüşmelerin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında Zelenski; güvenlik, iktisat, toplumsal kalkınma konularında Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Ukrayna ile yaptığı iş birliği için Almanya‘ya teşekkür etti.

İkili görüşmelerde her iki ülke için kıymetli hususları ele aldıklarını kaydeden Zelenski, “Bugün sayın Cumhurbaşkanı ile devletlerimiz ortasındaki bu tıp bağlara tam olarak uyan kıymetli müzakereler gerçekleştirdik” dedi.

Zelenski, ülkesinde Rusya‘ya karşı savaşın sürdüğünü hatırlatarak Ukrayna gökyüzünü muhafazası için IRIS-T hava savunma sistemini sağladığı için Almanya’ya minnettar olduklarını belirterek bu alanda dayanağın devam etmesini umduğunu lisana getirdi.

Hava savunma sistemleri kadar öteki savunma silahlara da gereksinim duydukları ve bu istikamette Almanya tarafından takviye istediklerini kaydeden Zelenski, “Bu bilhassa topçu sistemleri, zırhlı araçlar ve öbür silahlar için geçerlidir” dedi.

TAHIL SEVKIYATINDA RUSYA’YI SUÇLADI

Zelenski, Ukrayna’dan 1 Ağustos’tan beri 9 milyon tona kadar tahılın ihraç edildiğini, global besin krizin çözülmesine katkı sağlayan tüm taraflara teşekkür ettiğini söz etti.

Rusya’nın bu süreci engellemeye çalıştığını savunan Zelenski, “Rusya’nın yapay bir gemi kuyruğu oluşturarak Afrika ve Asya ülkelerine besin tedarikini yavaşlatma teşebbüslerini mutlaka utanç verici buluyorum. Bu türlü bir kuyrukta 170’ten fazla geminin bulunduğu kaydedildi” biçiminde konuştu.

Rus hücumların nedeni ile hasar gören Çernigiv bölgesinde hasar görmüş altyapıların onarım çalışmalarının Steinmeier’in şahsî himayesinde gerçekleştirilmesine karar verildiğini aktaran Zelenski gün içinde ilgili ortak bildirinin de imzalandığını duyurdu.

Zelenski, ülkesinin AB ile hızlandırılmış entegrasyon sürecinin devam ettiğini, bu istikamette Ukrayna olarak aldıkları tüm sorumlulukları bu yılın sonuna kadar yerine getireceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir