Yusufeli’nde yurttaşlardan okullarının aceleyle taşınmasına tepki

Artvin’in Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim bölgesine taşınma süreci başlarken; bugün taşınan okullarda birinci ders zili çaldı. Yurttaşlar ise okulların daha inşaat çalışmaları devam ederken taşınmasına reaksiyon gösterdi.

Velilerden Cemile Aydın, şunları söyledi:

“ÇOCUĞUM HASTA, HERGÜN GELİP GİDECEĞİM”

“Çocuğum burada rahatsız, ben çocukla birlikte geleceğim aşağıdan üste. Aşağıda mevcut yerleşim yerinde oturuyorum. 9 yıldır burada oturmama karşın mesken çıkmadı. Ben mesken istiyorum, Erkan Balta’dan. Mesken verirseler versinler olmazsa öteki bir yere taşınacağım. Yani konut çıkmadığı surece diğer bir yere gideceğim mecburen. Çocuğumu servise verdim birinci sınıfta rahatsız kendisi. Yanında servisle her vakit geleceğim. Serviste gelmek için kaymakamlıktan müsaade aldım ancak bakalım ne vakte kadar. Enfeksiyon var kanında, bir şey olursa zatürre olur o vakit kurtarma imkânım yok. Tabipler o denli söylüyor. Yapacak bir şeyim yok mecbur. Her anne çocuğu için ağlar evet ağlarsa analar ağlar gerisi kimse ağlamaz. Bütün gün okulda bekleyeceğim. Hiçbir şey demeye hakkım yok lakin yalnızca mesken istiyorum.”

“OKULLARIN TAŞINMASI ACELEYE GELDİ”

Bir diğer veli Yeşim Dağ, şu tabirlere yer verdi:

“İki tane çocuğum var biri üçüncü sınıfta oburu birinci sınıfta. Şu an okulların taşınması aceleye geldi açıkçası. Burada konutumuz de yok. Biz konut talep ediyoruz artık. Kimseye bir şey diyecek halimiz de yok. Nereye gitsek kapılar kapandı. Hiçbir yerden haber gelmedi. Artık da Allah bilir. Ben de öğrenciyle bir arada geliyorum zira çocuğum küçük olduğu için bugün geldim lakin yarın gelemem. Başka günlerde de öbür dolmuşlarla geleceğim artık zira okul servisi almayacak. Bu türlü biraz güç olacak tabi lakin bakalım iyisi olsun. Burada meskenimiz yok. Kiralar çok değerli, aidatlar çok değerli. Aidatlar en azından düşse, kiralar düşse biz de rahat edeceğiz. Fakat bir bakıyorum dışarda olanların konutu var, bizimse konutumuz yok. Konut konusunda biz çok mağduruz. Hem öğrenciden ötürü servisle gidip gelecek lakin gitsin gelsin de öğretmenlerimize herkese güveniyoruz ancak biraz sıkıntı yani oradan buraya gelmek çocuklar için.”

“OKULLARIN TAŞINMASININ HEDEFİ VATANDAŞI ERKEN TAŞIMAYA ZORLAMAK”

Emekli öğretmen Osman Yazıcı, yaşanan ıstırapları şöyle anlattı:

“3. bölgede bir konutumuz var. 15-20 gündür oraya taşınmak istiyoruz. Yalnız üst komşumuza musluklardan masraflara gitmesi gereken su konutun içine akıyor. Bu sefer paklık de yapamıyoruz ve konutu de taşıyamıyoruz. Müracaat ettik 15-20 gün oluyor. Bir yaptılar güya fakat olmadı. Şu anda da yeniden kaymakamlık vasıtasıyla Devlet Su İşleri’ne bildirmeye geldim. Bakalım ne olacak. Okulların taşınması erken oldu. Okulların taşınmasının emeli da vatandaşı erkenden taşımaya zorlamak benim görüşüm o. Yalnız işte biz de taşınamıyoruz. Yalnızca benim ve benim üst komşumun meselelerini biliyorum öteki meseleler nedir bilemem. Bizim konutlarla ilgili kahrımız o.”

“DUYDUĞUMUZ ÖĞRENCİ SERVİS İHALESİ 2 AYLIKMIŞ”

Yusufelili vatandaş Mevlüt Arslan şu tabirleri kullandı:

“Çocukları taşımak için çok erken oldu. Geçen biz geldik toplantı yaptılar cuma günü. Dedik ki okula gidip bakalım, baktım okulda şimdi taşınma sisteminde değil. Etrafta çalışma var. İnşaat makinaları, bir sürü şeyler çalışıyorlar. Çocukları taşıdılar. İtiraz ettiler geçen iptal edilmişti, bu sefer de taşıdılar. Servisle köyden gelirken 30 kilometreydi. 10 kilometre daha ek ettiler, artık 40 kilometre oldu. Çocuklarımıza öğle yemeğini okulda veriyorlar. Bütün gün buradalar. Çarşı yok burada, etrafta iş makinaları. Şu an duyduğum kadarıyla lavabolarda sular da yokmuş. Ben görmedim ancak arkadaşlar o denli söylüyorlar. Her şey tamam olsun bitsin ondan sonra taşınalım. Artık ‘şantiye alanına çocuğu nasıl taşırsınız’ dedik lakin taşıdılar. Öğretmenlere söyledik dedik onlar da ‘biz de sıkıştık ve bize de o denli söylüyorlar, üstten baskı yapıyorlar’ dedi. Baskı nedeniyle taşıdılar. Ben köydeyim ben de ıstırap yok lakin buradaki vatandaşı taşımaya mecbur bıraktılar. Okullarda servis nakliyatı için 2 ay ihale yapmışlar. Vatandaşa 2 ay sonra taşıt olmayacak kendi imkanlarıyla öğrencileri taşıyacaksınız deniyor.”

“ÇOCUĞUM KÜÇÜK OLDUĞU İÇİN YENİ YERLEŞİM YERİNDEKİ OKULA GÖNDERMEDİM”

Çocuklarını okula göndermeyen Vasıf Yapan, şöyle konuştu:

“Yusufeli’nde mobilya imalatçısı olarak çalışıyorum. İki tane öğrencim var biri ilkokul oburu ortaokul bir de. Üstte okulları da dağıttılar. İlkokulları ve ortaokulları diğer bölgelere vermişler. Hangi saate götüreceğim hangi saatte yetiştireceğim bunları kimselere sormadan kendi başlarına nazaran, vatandaşa müracaattan taşıdılar. Burada bu kadar esnafın kederi varken bu okulların taşınmayla, Yusufeli’nin bütün sıkıntısı bitiyorsa, bunu yetkililere soruyorum. Lakin yetkililer bize gelmiş burada tabiri caizse bize zulüm yapıyorlar. Bitmeyen yerde Yusufeli vatandaşını taşıyor. Biz taşınacağız lakin büsbütün bittikten sonra. Benim imalat tesisime yukarda yer yok lakin bana diyorlar taşın. Konutum var lakin tadilatı bitmemiş taşın diyor, ben nereye taşınayım. Üstten ve alttan su geçiyor ve mağazamın altından tam su geçiyor. İmalat yerime bir yıldır yer verilmedi. Benim çocuklarım küçük olduğu için göndermedim. Bir sürü masraf yapılıyor öğrenci servislerine o masrafı esnafa verseler de bir an önce esnafın kederi büsbütün bitse de o denli taşınsak. Lakin tabi ki bizim sıkıntımızı dinleyen yok. Sağ olsunlar yetkililer illa da taşınacaksınız dinlemiyoruz diyorlar. Lakin öğrencileri taşıdılar benim çocuğum küçük ilkokul 1’e gidiyor. Annesi konutta yemek yediriyor, üstte kim yedirecek, ne yapacak, servise binebilecek mi ve nasıl yapacak valla mağduruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir