Yeni araştırma: Her gece bir saat daha fazla uyuyarak kilo vermek mümkün

Fazla kilolardan kurtulmak, pek çok insanın hayali. Zayıflayabilmek için sağlıklı bir diyetle beslenme ve antrenman yapmanın en temel kurallardan olduğunu biliyoruz. Lakin sağlıklı bir diyet ve hareketli bir hayat usulü benimsenmesine karşın hala kilo verilemiyorsa bunun gerisinde uykusuzluk yatabilir. Uzmanlar, her gece 8 saat uyku uyumak gerektiğine dikkat çekiyor. İşte uykunun kilo verme üzerindeki tesiri…

Yeni bir çalışmaya nazaran, her gece bir saat kadar fazla uyumak insanların günlük kalori alımından 270 kalori eksiltmesini sağlayabilir.

Chicago Üniversitesi’nden araştırmacılar, uykunun obeziteyle etkileşimini incelemek için 80 yetişkin üzerinde klinik deney yaptı. Deney sonucunda daha çok uyumanın üç yıllık mühlet içinde yaklaşık 11 kilogram kaybedilmesine yol açabileceği tespit edildi.

Jama Internal Medicine isimli bilimsel mecmuada yayımlanan araştırma, gece 6,5 saatten daha az uyumayı alışkanlık haline getiren fazla kilolu genç yetişkinlerin uyku alışkanlıklarını düzgünleştirmek için danışmanlık hizmeti aldıktan sonra her gece 1,2 saat fazla uyuyabildiğini ortaya koydu.

Araştırma sonuçları, ekstra uykunun insanların günlük toplam kalori alımını günde ortalama 270 kalori azalttığını gösterdi.

Bazı şahıslar yalnızca daha fazla uyuyarak 500 kalori kadar daha az tüketiyordu.

Chicago Üniversitesi’nin uyku merkezinden Dr. Esra Tasali çalışmanın asıl gayesinin kilo kaybını araştırmak olmadığını söyledi.

Tasali, “Fakat yalnızca iki hafta geçtiğinde bile kalori alımında azalma olduğunu ve negatif güç istikrarının (kalori alımının yakılan kaloriden daha az olması durumu) ortaya çıktığını gösteren nicel deliller elde ettik” dedi.

“Sağlıklı uyku alışkanlıklarının daha uzun müddet korunması halinde bu, vakit içinde klinik manada değerli kilo kaybına yol açacaktır.

Birçok kişi kilo vermek için kalori alımını azaltmanın yollarını bulmaya çalışıyor. Yalnızca daha fazla uyuyarak bunu büyük ölçüde başarabilirsiniz.

Araştırmacılara nazaran çalışma iştirakçilerin beslenme nizamlarını kısıtlamaya çalışmadı.

Bunun yerine iştirakçiler kendi yataklarında uyudu ve uykularını giyilebilir aygıtlarla takip etti. Çalışmaya katılanlar beslenme tertibi yahut antrenman konusunda rastgele bir talimat olmaksızın olağan hayat şekillerini sürdürdü.

Bu test prosedüründe beşerler hem hidrojen hem de oksijen atomlarının daha az yaygın ancak daha doğal biçimde oluşan, izlenmesi kolay, kararlı izotoplarla değiştirilen su içiyor.

Danışmanlık yoluyla güzelleştirilen yatma vakti alışkanlıkları kapsamında uyumadan evvel cep telefonu üzere aygıtların kullanımını sınırlamak da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir