Yarısı Bizden’de anlaşanlara öncelik

Deprem felaketlerinin akabinde İstanbul’da sıhhatsiz konut stokunu dönüştürmek için başlatılan ‘Yarısı Bizden’ kampanyasında öncelik yüzde yüz muahedeye varılan binalara verilecek. Akabinde sırasıyla yüksek riskli konutlar ve riskli konutlara geçilecek. Son olarak ise binaların ömürlerine nazaran inşaatlar sırasıyla yürütülecek.

PROJE BASAMAĞINA GEÇİLECEK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sıhhatsiz yapı stokunu yenilemek için İstanbul’da başlatılan ‘Yarısı Bizden’ kampanyasında müracaat sürecinin sonra ermesi ile konutların ön incelemesi yapıldı. İncelemenin akabinde keşif raporları hazırlanmaya başlandı. Raporların akabinde muahede sağlanan bina için protokol hazırlanacak ve proje evresine geçilecek.

120 BİN KONUTA PROJE

Kampanyaya, 90 bin 61 binada, 1 milyon 19 bin 471 bağımsız kısımda, 269 bin 670 müracaat yapıldı. Müracaatların akabinde yapılan ön incelemeler sonucunda uzlaşı sağlanan yaklaşık 120 bin konutta projelendirme evresine geçildi. Proje basamağının akabinde ruhsat alma süreci başlayacak.

ÖMRE NAZARAN İNŞAAT

Proje kapsamında öncelikle rezerv alanlarda Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) eliyle konutlar üretilecek. Edinilen bilgiye nazaran, proje kapsamındaki binalarda öncelik, yüzde yüz muahede sağlanan konutlara verilecek. Birinci planda bu konutlardaki vatandaşlar yeni konutlara yerleştirilecek. Akabinde ise yaklaşık 600 bin binaya kapsayan yüksek riskli ve riskli konutlara geçilecek. Son olarak ise binaların ömürlerine nazaran inşaatlar sırasıyla yürütülecek. Yüksek riskli kümede yaklaşık 600 bin yapı bulunuyor.

BOŞ ALANLAR TOPLUMSAL DONATIYA

Bakanlık yıkımın akabinde oluşacak alanlara yeni konut yapılmasına müsaade vermeyecek. Belediyeler ile uyum içerisinde bu alanlar toplumsal donatı alanı olarak kullanılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir