Yaptığı konutlar yüzlerce kişiye mezar olmuştu! AKP’li müteahhitten yeni usulsüzlük: İl sağlık müdürlüğünde ruhsatsız araçlar

Cumhur İttifakı’nı karıştıran tutuklu belediye meclis üyesi Yunus Kaya’nın kamudan aldığı araç ihaleleriyle ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. Kaya’nın, devlete kiralamaya çalıştığı araçların yetki dokümanı olmadığı, Kaya’ya ceza kesildiği, 2021’den bu yana girdiği üç ihalede ceza verilen Kaya’nın yeni ihaleler almaya devam ettiği tespit edildi. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li eski meclis üyesi Uğur Kalkan “Bu eksikliğe karşın bilerek yahut bilmeyerek bu işe müsaade eden şahıslar hakkında süreç yapılıp yapılmadığının da kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz” diye reaksiyon gösterdi.

Halktv.com.tr sarsıntıda Nurdağı ilçesinde çöken birçok binanın müteahhidinin AKP’li Nurdağı ilçe belediye meclis üyesi Yunus Kaya olduğunu ve Kaya’nın yaptığı binalarda ömrünü yitirenlerin yakınlarının isyanını gündeme getirmişti. Kaya, Mersin’de yakalanarak gözaltına alınmıştı. Tutuklanan Kaya’nın belediye meclis üyesi olduktan sonra milyonlarca liralık ihaleler aldığı ortaya çıkmıştı.

‘Yanıt ortaya çıkardı’

Bu ihalelerden biri de Gaziantep Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün 24 Ekim 2022’de yaptığı araç kiralama hizmet ihalesiydi. Yunus Kaya, 12 aylık şoförlü / şoförsüz araç kiralama hizmet alımı ihalesini 13 milyon 870 bin 751 lira bedelle aldı. Lakin Kaya’nın devlete kiraladığı araçlarla ilgili yeni bir skandal ortaya çıktı. Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li eski meclis üyesi ve milletvekili aday adayı Uğur Kalkan, kelam konusu ihaleye ait Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi’ne (CİMER) başvurarak birtakım sorular yöneltti. Vilayet Sıhhat Müdürlüğü’nün, CİMER aracılığıyla verdiği karşılıklar, araç kiralama ihalelerinde yaşananları gözler önüne serdi.

‘İhalelerden 1 yıl yasaklama aldı’

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından verilen karşılıkta, yaklaşık 14 milyon lira bedelli ihale kapsamında mukavele imzalandığı fakat teslim basamağında kiralanan araçlarının yetki evraklarının olmadığının tespit edildiği ve karşı tarafa ihtarname çekildiği anlatıldı. Cevapta, Kaya’nın müdürlük hizmetinde kullanılan araçlara ilişkin yetki dokümanlarının tamamlayamadığı ve cezai süreç uygulandığı da belirtildi. 23 Şubat’ta ihale kontratının feshedildiğine dikkat çekilen cevapta Kaya hakkında, “ihalelerden bir yıl yasaklama süreçleri yapıldığı” anlatıldı.

‘Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirdik’

Müdürlüğün ihale kapsamında Kaya’dan 72 araç kiralandığına değinilen cevapta, “Müdürlüğümüz araç kiralama denetim teşkilatınca 21.02.2023 tarihinde tutulan tutanakta; ihale mukavelesi kapsamında hizmet veren araçlarda, Yunus Kaya’nın kendi öz malı olan araçların ruhsatlarının olmadığı tespit edilmiştir. Ruhsatların ne maksatla alındığı, nerede kullanıldığının bilinmediğinden, husus Cumhuriyet Başsavcılığına resmi yazıyla bildirilmiştir” denildi.

Her yıl ceza almış

Yanıtta, mahkeme sürecinin devam ettiği vurgulanarak Kaya’ya kesilen cezalar da yıl yıl sıralanırken 2021 yılında da ceza kesilen Kaya’nın devletten ihale almaya devam ettiği açığa çıktı. Kaya’ya kesilen cezalar, tarih sırasına nazaran şöyle sıralandı:

“2021 yılı: 954 bin 575 lira 79 kuruş (Mahkeme süreci devam etmekte)
2022 yılı : 16 bin 489 lira 51 kuruş
2023 yılı : 156 bin 146 lira 65 kuruş.
Herhangi bir ihale iptali olmamıştır. 2023 yılında son ihale fesih edilmiştir.”
Yanıtta sıhhat hizmet sunumunun aksamaması ismine Kaya’nın ihale kontratının feshedilmesinin akabinde direkt temin metodu ile üç aylık yeni araç kiralama hizmet alımı yapıldığı da anlatıldı.

‘Deprem olmasa devam edecek miydi?’

Halktv.com.tr’ye konuşan Uğur Kalkan şu sözleri kullandı: “Birçok aracın yetki evrakı olmadığı tespit ediliyor ve bu tespit sonrasında, mukavele imzalandıktan ve işe başladıktan sonra birtakım yetki evraklarını alıyor. 50 Adet kamyonet Combivan aracın nasıl oluyor da yalnızca 1 adedinin yetki dokümanı oluyor! Nedense bu kontrat feshi 23 Şubat’ta yapılıyor. Sanki zelzele olmasa, bu kişinin kontratı bu formda mi devam edecekti diye merak ediyorum. Hangi yürekle Sıhhat Vilayet Müdürlüğü’ndeki kiralık araçların ruhsatını topluyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir