Yalova’daki termal tesislerde bayram tatili rezervasyonu yoğunluğu

Yalova‘nın kaplıcalarıyla ünlü Termal ilçesindeki turizm tesislerinde yaklaşan Ramazan Bayramı öncesi rezervasyon yoğunluğu yaşanıyor.

Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet periyotlarının şifa merkezi olan Yalova‘nın Termal ilçesindeki kaplıcalara yerli ve yabancı turistlerin ilgisi her geçen gün artıyor. İstanbul, Kocaeli ve Bursa üzere büyük kentlere yakınlığı nedeniyle bilhassa tercih edilen Termal ilçesindeki turizm tesislerinde Ramazan Bayramı’nda doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Termal Kaplıca İşletmeleri Müdür Yardımcısı Ümit Gürbüzoğlu, milattan sonra 3. yüzyıldan itibaren faal olarak kullanılan Yalova Termal kaplıcalarının Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin kalıntılarını taşıdığını söyledi. 3 bin 600 hektar alan içinde olan tesisin hem konaklamalı hem de günü birlik ziyaretçilerin kullanımına açık olduğunu söyleyen Gürbüzoğlu, “İşletmemiz şu anda hem şifalı sularımız orman alanı içinde tıpkı vakitte tarihi birçok yapı ve kalıntıya konut sahipliği yapmaktadır. 1911 yılında Roma’da düzenlenen şifalı sular kaplıca müsabakasında 1.’lik mükafatı, altın madalyası vardır” dedi.

Bayramda 300 binden fazla ziyaretçi bekleniyor

Ara tatil ve Ramazan’ın art geriye gelmesinin tatilciler açısından bir avantaj olduğuna değinen Gürbüzoğlu şöyle konuştu:

“Şu anda yüzde 70 oranında rezervasyon yoğunluğumuz var fakat bayrama yüzde 100 doluluk ile girmeyi hedefliyoruz. Geçen sene tıpkı bayram periyodunda 300 bine yakın günübirlik konuklarımızı ağırlamıştık. Bu sene 300 binden daha fazla turist bekliyoruz. Burada doğal şifalı suların yanı sıra orman alanı içinde konuklarımızı bedenen ve zihnen hoş bir dinlenme, tatil bekliyor.” – YALOVA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İktisat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir