Türkiye’nin Nijer Büyükelçisi Özgür Çınar anlattı: Çatışma yok gerilim var

Türkiye’nin Nijer Büyükelçisi Özgür Çınar, ordunun idareye el koyduğu ülkedeki gelişmeleri ve son durumu Hürriyet’e anlattı. Büyükelçi Çınar, darbenin gerçekleştiği günden bu yana kapalı olan hava alanını istisnai bir müsaade alarak Türk Hava Yolları’nın uçuşuna açtıklarını belirterek, “Bu uçuş tahliye değil, geçen haftadan bu yana dönmesi gereken fakat dönemeyen vatandaşlarımızı öncelikle gönderiyoruz. Birtakım yabancı ülke vatandaşları da var” dedi. Şu anda ülkede çatışma ortamı olmadığına dikkat çeken Büyükelçi Çınar, ülkede gergin bir bekleyişin olduğunu ve bu işin nasıl devam edeceğine yönelik belirsizlik ortamı bulunduğuna işaret etti. Çınar, “Başta Büyükelçilik olmak üzere TİKA, Maarif Okulları, buradaki hastanemizdeki işçi ve özel şirketlerimiz faaliyetlerine devam ediyor” tabirlerini kullandı. Çınar, şunları söyledi:

HAVA ALANI MÜSAADESİ ALINDI

“26 Temmuz’dan bu yana bu yana ülkenin hava alanı ve hava alanları vakit zaman kapandı. Ancak biz istisnai bir müsaade alarak Türk Hava Yolları’na uçuş yaptırmayı sağladık. Bu uçuşla süreksiz olarak buraya gelmiş yahut Türkiye’ye dönmesi gereken vatandaşlarımız ve birtakım yabancı ülke vatandaşlarını gönderiyoruz. Birtakım ülkelere buradan tahliyeler yaptılar, bizim şu anda yaptığımız süreç o değil. Şu anda tahliye yapmıyoruz. Süreksiz olarak bulunan vatandaşlarımızı ve geçen haftadan bu yana dönmesi gereken lakin dönemeyen vatandaşlarımız var, onları gönderiyoruz.” 

FAALİYETLERİMİZ SÜRÜYOR

“Nijer’deki devlet kurumlarımızın, başta büyükelçiliğimiz olmak üzere faaliyeti devam ediyor. Burada bizim maarif okullarımız var, TİKA’nın faaliyetleri var, Dostluk Hastanemiz var. Buradaki çalışanlar ve özel kesim şirketlerimizin faaliyetleri devam ediyor. Burada çalışanlarla ilgili bir tahliyemiz yok şu anda.”

GERGİN BİR BEKLEYİŞ VAR

Diğer taraftan, olağan şu anki şartlar prestijiyle burada şu anda çok ağır bir güvenlik tehdidi, çatışma ortamı vesaire yok. Ancak gergin bir bekleyiş var. Zira bu işin nasıl devam edeceği, nereye yöneleceği ve nasıl bir tahlile bağlanabileceği şimdilik belgisiz. Bu soruların karşılığı açıkçası verilemiyor.”

500’E YAKIN TÜRK YAŞIYOR

– Türkiye ve Nijer diplomatik ilgilerinin tarihi 1967’ye dayansa da uzun müddet sonlu düzeyde kalan siyasi ve ekonomik bağlar, Afrika’ya açılım çerçevesinde sürat kazandı. Türkiye’nin Niamey Büyükelçiliği Ocak 2012’de, Nijer’in Ankara’daki büyükelçiliği ise Ekim 2012’de açıldı. Nijer’de bugün 500’e yakın Türk vatandaşının yaşadığı biliniyor. Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran, iki ülke ortasındaki bağların en kıymetli veçhelerinden (yön) birini Türkiye’nin kalkınma yardımları oluşturuyor.

YAKIN İŞBİRLİĞİ VAR

2014 yılında resmi olarak faaliyete geçen TİKA Niamey Program Uyum Ofisi’yle birlikte, Nijer’de birçok proje (okul, teknik lise, derslik, fistül tedavi merkezi, cerrahi klinik, ambulans, yetimhane, dostluk parkı, okullara çeşme-tuvalet, su kuyuları, bayanın iş hayatına kazandırılması, çağdaş tarım) hayata geçirildi. Ülkede 2019’da hizmete giren Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi, Türkiye Maarif Vakfı’na ilişkin “Türk-Nijer Dostluk Okulları faaliyet gösteriyor. Türkiye ve Nijer ortasında Askeri İşbirliği ve Eğitim Muahedesi da bulunuyor. Nijer ayrıyeten, Türkiye’den askeri araç-gereç ve ekipmanlar alıyor.

NİJER’DE NE OLMUŞTU

– Afrika’nın Sahel bölgesinde yer alan nüfusunun büyük bir kısmı Müslüman olan Nijer’in seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Barzoum 26 Temmuz günü, şahsen kendisini korumakla misyonlu başkanlık muhafızları tarafından mesken hapsine alınmıştı. Bazoum, Nijer’in 1960 yılında Fransa’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana seçimle işbaşına gelen birinci önderiydi. Cunta ülkenin anayasasını askıya aldığını açıkladı ve devlet başkanlığı yetkilerini General Abdourahmane Tchiani’nin üstlendiğini bildirdi. Nijer cuntası, devrik cumhurbaşkanı Muhammed Bazoum’a koltuğu ve yetkilerinin geri verilmesi ültimatomunda bulunan Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’nun (ECOWAS) talebini evvelki gün reddederken, milletlerarası toplumun darbenin geri alınması gayretleri sürüyor. ABD, cuntayı bu atağın Rusya’nın paralı ordusu Wagner’in işine yarayacağı konusunda uyarıyor.

THY ÖZEL SEFER DÜZENLEDİ

– THY’nin TK635 sefer sayılı Airbus A330-200 tipi uçağı, evvelki gün öğlen saatlerinde İstanbul’dan Nijer’in başşehri Niamey’e hareket etti. THY uçağı, hava alanı tüm uçuşlara kapatılan Nijer’e alınan özel müsaadeyle salı akşamı Niamey Diori Hamani Memleketler arası Havalimanı’na indi. Burada bekleyen Türk vatandaşlarını alan uçak, Türkiye saatiyle 23.30 sıralarında Nijer’den havalanarak dün sabah 05.00 sıralarında İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi de mevzuya ait Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “İyi ki Türk Hava Yolları var. Nijer’de bulunan vatandaşlarımızı ve yolcularımızı özel bir sefer ile ülkemize getiriyoruz” tabirlerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir