Türkiye-Suud hedefi: Kısa vadede 10 milyar dolar

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Merkezi’nde düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nda konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iki ülke ortasındaki ekonomik ve ticari alakaların devlet liderlerinin gösterdiği istikamette her geçen gün güçlenerek geliştiğini söyledi.

Bolat, “Nitekim 2022’de 6,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacmimizin gerçek potansiyeli yansıtması ve daha da bütünleşmiş bir ekonomik ve ticari münasebete dönmesi konusunda 2023’te artan bir ivmeyle devam etmektedir. Birinci 6 ay prestijiyle 3,4 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmış durumdayız. Maksadımız, karşılıklı ticareti kısa vadede 10 milyar, uzun vadede ise 30 milyar dolar düzeyine çıkarmaktır.” diye konuştu.

İki ülkenin Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kavşağında çok stratejik bir pozisyonda bulunduğunu lisana getiren Bolat, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın güçlü altyapıları, dünyaya entegre ekonomileri, rekabetçi piyasaları ve teşebbüsçü ruhuna sahip iş dünyası sayesinde ticaret ve yatırımda güçlü potansiyelinin bulunduğunu anlattı.

Bolat, ihracatçıların birçok eser ve dalda Suudi Arabistan’ın muteber iş ortakları pozisyonuna geldiğini kaydederek, müteahhitlerin de bu ülkede 25 milyar doları aşkın pahaya sahip proje ortaya koyduğunu söyledi.

“SERBEST TİCARET MUTABAKATINDA BİR AN EVVEL MÜZAKERELERE BAŞLAMAYI ÜMİT EDİYORUZ”

Bakan Bolat, iki ülke ortasındaki fırsatlara işaret ederek, “Artık önceliklerimizden birincisi, ticaretimizin kapsamını ve eser çeşitliliğini artırmaktır. Stratejik ortak olan Türkiye ile Suudi Arabistan’ın karar alıcıları olarak bizlere de düşen misyon de iki ülke ortasında bulunan ve olabilecek meseleleri kaldırmak ve çözmektir. Bu hususta iki taraf hükümetleri olarak var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

İkili münasebetlere ivme kazandıracak en kıymetli araçlardan birisi olarak gördükleri özgür ticaret muahedesinin tesisinin öne çıktığını lisana getiren Bolat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Suudi Arabistan’ın da üyesi olduğu Körfez İşbirliği Teşkilatı ile ülkemiz ortasında bir özgür ticaret muahedesi imzalanması için istikşafi görüşmelere mayıs ayında iki taraf olarak başladık. En kısa müddette müzakerelere başlamayı, bu süreci muvaffakiyetle nihayete erdirmeyi ve hür ticaret mutabakatını her iki ülkenin iş insanlarının istifadesine sunmayı ümit ediyoruz. Başka bir mevzu da karşılıklı yatırımlar. Yasal çerçeve olarak gerek yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki muahedesi gerekse de ikili vergilendirmeyi tedbire mutabakatı ile karşılıklı yatırımlar için güçlü bir altyapıya sahibiz.”

“BUGÜN 1.400’DEN FAZLA SUUDİ ŞİRKET TÜRKİYE’DE İŞ YAPMAKTADIR”

Ticaret Bakanı Bolat, Suudi Arabistan’ın 2002 yılından bugüne Türkiye’deki yatırımlarının 2 milyar doları aştığını belirterek, bugün 1.400’den fazla Suudi Arabistan firmasının ülkede yatırım fırsatlarını değerlendirdiğini ve iş yaptığını söyledi.

Bolat, “Önümüzdeki devirde de kapsamlı ve her yatırım özelinde kolaylıklar arz eden yatırım teşvik programlarımız ile inanıyoruz ki kısa müddette karşılıklı yatırımlarımız çok daha yüksek düzeylere çıkacaktır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek günlerde yapacağı Suudi Arabistan ziyaretine değinen Bolat, bu ziyaretin yatırım ve ticari bağların seyri açısından tarihi bir ehemmiyet ihtiva ettiğini bildirdi.

“MÜTEAHHİTLERİMİZ SUUDİ ARABİSTAN’DA PROJE ÜSTLENMEYE HAZIRDIR”

Bakan Bolat, iki ülke ortasında önde gelen bölümlerden birisinin müteahhitlik olduğunu belirterek, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Majid Al-Hogail ile dün Ankara’da çok sayıda görüşme yaptıklarından bahsetti.

Türk müteahhitlik kesiminin gücüne ait bilgiler paylaşan Bolat, “Hız, hizmet, kaliteli performans ve milletlerarası projelerle kalitesini ispatlayan müteahhitlik firmalarımız, Suudi Arabistan’ın bilhassa 2030 Vizyon Projeleri ortasında yer alan Noam, Diriyah Gate, Qiddiya, Amalla ve Kızıldeniz başta olmak üzere birçok projede yer almayı istek etmektedirler ve bu hususta iş birliğine ve iştirake hazırdır.” açıklamasında bulundu.

Bolat, son teknolojik gelişmeler, yenilikçi yaklaşımlar ve akıllı kentler konusunda sahip oldukları yetkinliklerden bahsederek, Suudi Arabistan’daki bu alandaki fırsatları taklip ettiklerini, akıllı kentler konusunda sahip oldukları bilgi ve tecrübeyi paylaşmaktan büyük memnunluk duyacaklarını anlattı.

Konuk bakanın bu yıl Riyad’da 10-13 Eylül’de düzenlenecek “Cityscape Riyad-Gayrimenkul ve İnşaat Fuarı”na Türk firmalarını bilhassa davet ettiğini lisana getiren Bolat, “Onları güçlü bir halde görmek istiyoruz’ dediler. ‘Türkiye’ye özel fuar alanı tahsis ederek en hoş projelerini sergilemeleri için fırsat tanıyoruz’ diyerek davette bulundular. Ben de Türk firmalarına burada yerlerini almaya davet ediyorum.” açıklamasında bulundu.

“TÜRK FİRMALARINA MÜSPET YAKLAŞIM OLDUĞU BELİRTİLDİ”

Ticaret Bakanı Bolat, Suudi Arabistan Belediye, Kırsal İşler ve Konut Bakanı Al-Hogail’in Türk firmalarına, Suudi Arabistan’daki kayıt süreçlerinde ve alabilecekleri işlere yönelik sınıflandırma prosedürlerinde olumlu yaklaşım gösterdiklerini belirttiğini aktardı.

Konuk Bakan Al-Hogail’e pozitif yaklaşımları nedeniyle teşekkür eden Bolat, şu tabirleri kullandı:

“Türk firmalara inanç duyduklarını ve firmalarımızı desteklediklerini belirttiler. Gördüğünüz üzere, Türkiye ile Suudi Arabistan ortasındaki ekonomik iş birliğini geliştirebileceğimiz birçok alan bulunmaktadır. Bütün bu alanları tüm boyutları ile değerlendirdik. Burada en değerli konu, işi yapacak olan Türk ve Suudi Arabistanlı iş dünyasının irtibatının güçlendirilmesi, bir ortaya gelmesi ve yeni iş birliği fırsatlarının somut ilişkilere dönüştürülmesidir. Bu noktada her iki taraf ortasında çok güçlü bir siyasi irade ve hükümet yetkilileri ortasında ikili münasebetleri geliştirmek ve kolaylaştırmak için azami çaba ve çalışma bulunmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir