Temizlik takıntısı kimlerde görülür?

İSTANBUL (İGFA) – Paklık takıntısının obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olarak da bilinen bir durum olduğunu tabir eden Klinik Psikolog Burcu Amrağ, buu durumda, kişinin çok düşkün olduğu paklık ve hijyenle ilgili tekrarlayan niyetler ve ritüeller yaşadığını ve paklık takıntısı olan şahısların daima olarak mikroplardan yahut kirli objelerden kaçınma gereksinimi hissederler ve sıklıkla tekrar eden paklık ritüellerine bağımlı hale geldiğini söyledi.

Temiz ve nizamlı kişiliğe sahip bireyler bu durumdan şad olduklarını belirten Amrağ, “Genel ruh halleri memnundur ve hayatlarına rastgele bir sekte vurmaz. Ancak obsesif kompulsif bozukluk belirtisi olarak paklık yapan şahıslar, bir korku bozukluğu yaşıyor demektir ve daima bir telaş halindedirler. Hayatlarını bu takıntılar yönetir ve belirtiler giderek artış gösterir. Bu şahıslar yaptıkları paklığın kâfi olduğuna kanaat getiremezler, paklık takıntısı hayatlarına hükümran olmaya başlar ve adeta bir mesai üzere saatlerce değişik ritüeller geliştirirler.
Kişi, daima olarak paklık yapma gereksinimi hisseder ve bu durumdan uzaklaşamaz. Mesken yahut ferdî eşyalarını çok sıklıkta temizlerler, kirli yahut mikroplu olduğunu düşündüğü objelerden uzak durur yahut bu objeleri dokunmaktan kaçınır, mantıksız yahut irrasyonel olduğunu bilmesine karşın, temizlikle ilgili kanılarından kurtulamazlar” diye konuştu.

Temizlik takıntısının kişinin günlük ömrünü ve toplumsal ilgilerini olumsuz istikamette etkilediini söz eden Burcu Amrağ, “İşlevselliği azaltabilir ve kişinin olağan aktiviteleri yapmasını pürüzler. Paklık takıntısı olan bireyler, tekrar eden davranışlar yahut ritüeller gerçekleştirirler. Örneğin, ellerini çok sıklıkta yıkama, objeleri tekrar tekrar denetim etme üzere davranışlar bu ritüeller ortasında yer alır. Paklık takıntısı, tedavi edilebilir bir durumdur. Kognitif davranışçı terapi (KDT) ve ilaç tedavisi, paklık takıntısını yönetmek için tesirli yaklaşımlardır. Tedavi sürecinde, kişi obsesyonlarını ve kompulsif davranışlarını anlamak ve denetim etmek için çeşitli stratejiler öğrenir. Ayrıyeten, gerilim idaresi teknikleri ve gevşeme antrenmanları üzere destekleyici sistemler de kullanılır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir