Taşlar Yerine Oturmuyor: Piyasalarda Deutsche Bank Çöküşü!

Geçen haftalarda ABD’den SVB ile başlayan bankacılık krizi travmalardan travma beğenen finansal piyasalarda problemleri tetiklemeye devam ediyor. SVB’nin akabinde zati sıkıntılı olan dev Credit Suisse tam düzeldi derken, kışın başında dedikodusunun birlikte yayıldığı Deutsche’ye de sıçrayan düşüş korkuttu. Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank paylarında çöküş, bankacılık krizinde suların durulmadığını tokat üzere çarparken, tahvillerdeki risk (CDS) artışı da rokete dönüşünce piyasalarda düşüş sürüyor.

ABD’de meselelere rağmen Fed, faiz artışından vazgeçmedi. Lakin bankacılık sistemlerinde gerilim yayılıyor. Deutsche Bank payları gün ortasında yüzde 10,1 paha kaybederken, dün de yüzde 3,2 düşüşle günü tamamlamıştı.

Geçen yıl yaklaşık yüzde 36 paha kaybeden bankanın piyasa bedeli, son üç günde yaklaşık yüzde 13 oranında eridi. 

Banka tahvillerinin CDS maliyeti de son üç günde yaklaşık yüzde 35 artışla, 190 düzeylerine çıktı. 

ABD’den SVB ve Signature Bank iflasları sonrası, İsviçre devi Credit Suisse’te olaylar duruldu derken, global bankacılığa yönelik kaygılar yine artışa geçti.

Deutsche Bank, 2022 yılı finansal sonuçlarına nazaran, daha yüksek faiz oranları ve tekrar kıymetlendirme vergi avantajlarıyla 5,02 milyar euro net kar elde etmişti.

Bu bilançolara nazaran, 2007’den bu yana en yüksek yıllık net kar olarak kayıtlara geçmişti.

Avrupa STOXX 600 Bankacılık Endeksi’nde kayıp yüzde 5,2’ye ulaşırken, son 10 günde yaklaşık yüzde 10 geriledi. Credit Suisse kurtarılırken, bankaların tahvilleri baskı altında kalarak piyasalarda oynaklığa neden olmuştu.

AT1 tahvilleri, 2008’de global finansal krizi sonrası, bankaların çöküşüne karşı şoklara mahzur teşkil etmesi için piyasaya sürülmüş, kriz devirlerinde ek bir tampon olması amaçlanıyordu.

Avrupa’da AT1 tahvil piyasası büyüklüğü yaklaşık 250 milyar Euro olurken, bugüne kadar yalnızca bir defa silindi. 2017 yılında İspanyol Santander Bankası, iflasın eşiğine gelen rakibi Banco Popular’ı 1 Euro karşılığında satın alması sırasında silinmişti.

Bankacılık paniği piyasalara yayılırken, Euro/dolar dün 1,09 düzeyine çıkarken, bugün 1,07’ye geriledi.

Euro/TL 20,49, dolar/TL ise yükselişe geçerek 19,07 düzeyinden süreç gördü. Japonya yeni, ABD doları karşısında 7 haftanın doruğuna çıktı, USDJPY yüzde 0,8 düşüşle 129,77’yi gördü.

Almanya’nın 2 yıl vadeli tahvilinde getiri 20 baz puan düşüşle yüzde 2,29’a, 10 yıl vadeli tahvilinde getiri 14 baz puan düşüşle yüzde 2,05’e indi.

İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvilinde de getiri 8 baz puan düşüşle yüzde 3,97’ye indi.

Altın ons fiyatı 2 bin doların üzerine çıkarken, sonrasında tekrar 1.996 düzeyine geriledi.

NYMEX’de Batı Teksas petrolü varil fiyatı 2 dolar düşüşle 67,96 dolara, ICE’de Brent petrolü de 2 dolar düşüşle 73,91 dolara indi.

Zerohedge, Deutsche Bank’ın düşüşünü “Kan Banyosu” olarak tanılarken, “Küresel Bankacılık Krizi, Kaygıları Yine Ateşliyor” dedi.

Yurt içinde de piyasa uzmanları gelişmeleri yakından takip ediyor.

Krizin sürüp sürmemesi ise ataklara bağlı olacak.

Yurt içinde de bankacılık endeksi gün ortasında gelişmelerle sert geriledi.

Borsa İstanbul’da bankacılık endeksi yüzde 1,5’in üzerinde kayıpla süreç görüyor.

BİST 100 endeksi de yaklaşık yüzde 1 ekside seyrediyor.

?

?

?

Gün sonunda “Kara cuma” olup olmadığı görülecek. Sizce?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir