Tarımsal üretim kredilerinin esasları belirlendi

ANKARA (İGFA) – Tarım Bakanlığı’nın “Tarımsal Üretime Dair Faiz/Kâr Hissesi Dayanaklı Yatırım ve İşletme Kredisi/Finansmanı Kullandırılmasına Ait Uygulama Temelleri Bildirisi bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bitkisel yahut hayvansal üretimde 300 bin liraya kadar yüzde 100 faiz indirimli kredinin yüzde 70’ini akaryakıt, veterinerlik hizmeti, yem, ilaç, aşı, gübre, tohum, fide ve gibisi ziraî girdiler için, yüzde 30’unu da nakit olarak kullanabileceği duyurulan bildiriye nazaran, üretim planlaması kapsamında üretim yapan üreticiler yüzde 20, Bakanlıkça yayımlanan tip mukaveleler ile kontratlı üretim yapan gerçek ve hukukî şahıslar ise yüzde 15 ek faiz/kar hissesi indiriminden yararlanabilecek.

Hastalıktan ari işletmeler için, sıhhat sertifikasına sahip bulunan ve bu sertifikayı alacak hayvancılık işletmelerine de yüzde 70-100 oranlarında faiz/ kar hissesi indirimi sağlanacak.

Yeni kurulacak seralar, kapalı bitkisel üretim üniteleri ve mantar üretim tesisleri ile meyve bahçeleri için Bakanlık ünitelerince onaylanan uygunluk evrakları ile kredi kullanımı yapılacak.

Söz konusu bildirinin ayrıntılarına ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir