Taksici CHP liderine dert yandı: “Hakkımız varsa haram olsun”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Ankara’nın Çankaya ilçesindeki METİŞ Birlik Taksi Durağı’nı ziyaret etti. Kılıçdaroğlu’na ziyaretinde, CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın ve Ankara Milletvekili Deniz Demir eşlik etti. Kılıçdaroğlu, taksicilerle sohbet etti, meselelerini dinledi.

“AKŞAM SELAYLA BİRLİKTE ÇOK HOŞ ŞEYLER YAPTILAR”

Bir taksici şöyle konuştu:

“Akşam selayla birlikte çok hoş şeyler yaptılar. 14 Mayıs’ta akaryakıtın, mazotun fiyatı 19 liraydı. Bugün 34 lira. Dün akşam 7 lira birden… Biz de şaşırdık. Ne olduğunun farkında bile değildik. Herhalde emelleri da buydu aslında. Kimse fark etmeden…”

“AKARYAKITA ARTIRIM GELMESİ İĞNEDEN İPLİĞE HER ŞEYE ARTIRIM GELMESİ DEMEK”

Kılıçdaroğlu ise şunları söyledi:

“Büyük düşünce var. Akaryakıta artırım gelmesi iğneden ipliğe her şeye artırım gelmesi demek. Bundan kaçmak mümkün değil. Tahminen şu soruyu sormak lazım. Niçin bu artırımları yapıyorlar? Hiçbir iktidar gidip artırım yapmak, vatandaşı mağdur etmek istemez. O vakit niçin artırımları yapıyorlar? Siz 22 yıldır memleketi yönetiyorsunuz. En sonunda bu kadar büyük artırımlar gelecekse burada bir sorun var. Niçin bu artırımlar yapılıyor? Siz karşılığında Türk lirası alıyorsunuz. Ben de Türk lirası alıyorum. Vatandaş pazara gidiyor, alışverişi Türk lirasıyla yapıyor. Uygun de bu dolar felaketi nedir o vakit?”

Bir taksici “Pazartesi doları seyredeceğiz şimdi” dedi. Öteki bir taksici ise “Bizim başımıza takılan şu. Bunlar her seçimle geldikten sonra, her şey düzelecek dedikten sonra her şey berbata gidiyor. Sorun orada yani” diye konuştu.

“İKİ TÜRKİYE VAR. BİR SARAYIN TÜRKİYE’Sİ, BİR DE VATANDAŞIN TÜRKİYE’Sİ”

Kılıçdaroğlu şöyle cevap verdi:

“Neden artırım yapıyorlar? Siz köprü geçiş fiyatına dolar garantisi vermişsiniz. İhaleye, kur muhafazalı mevduata dolar garantisi vermişsiniz. Her şeye dolar garantisi vermişsiniz. Bunların parasını dolarla ödeyeceksiniz. Kim ödeyecek? Siz ödeyeceksiniz. Bedel kime çıkıyor? Size. Fatura kime çıkıyor? Vatandaşa. Artık iki Türkiye oluştu. İki Türkiye var. Bir sarayın Türkiye’si, bir de vatandaşın Türkiye’si. Sarayın Türkiye’sine bakın. Kimse taksi, dolmuş, yemek, uçak parası vermez. Her şey orada farklıdır. 4-5 yerden maaş alırlar. İmkanları çok güzeldir. Yüksek paralar alırlar. Altlarında otomobiller, uçaklar var. Bu sarayın Türkiye’si. Burada israf var. Bizim inancımıza nazaran de israf haramdır. Bugüne kadar sarayın Türkiye’sinde ‘Bir liralık tasarruf yaptık’ diye bir cümle duydunuz mu? Bir de vatandaşın Türkiye’si var. Bu vatandaş taksiye binecek. Pazara gidecek, alışveriş yapacak. Okullar açılacak, çoluk çocuğuna defterdir, kalemdir, kitaptır, önlüktür bunları alacak bu vatandaş. Bu vatandaş, akşam yemek yiyecek, sabah kahvaltı yapacak. Bu vatandaş kirazını ekti. Kirazı, eserini aldı. Kirazı satacak yer bulamıyorlar. Buğdayı ekti, alın teri döktü. Toprak Mahsulleri Ofisi, buğdayı almıyor. Niçin almıyorsun kardeşim? Dışardan ithal ediyorsun bunları. Bunları sizin düşünmeniz lazım. Benim düşündüğüm kadar sizin de düşünmeniz lazım. Bu memlekete yazıktır, günahtır. Hepimizin memleketi sonuçta. Ben isterim ki herkes huzur içinde yaşasın. Otomobil diyelim eskidi. Muhakkak bir ömrünü doldurdu, yenileyeceksiniz. Kaça yenileyeceksiniz?”

Taksici, “Yenileme yok. Endüstriye güç yetmiyor ki. Aldığımız parayı hesaplıyoruz. Yani aldığımız karşılamıyor. Bırakın konuta para götürmeyi, otomobil değiştirecek şeyimiz yok” diye karşılık verdi.

“BİR MARKETE GİDİYORSUN, İKİ POŞET DOLDURUYORSUN 800 LİRA. İÇİNDE NE ET VAR NE ÖBÜR BİR ŞEY”

Başka bir taksici de Kılıçdaroğlu’na “Ben emekliyim. Şu anda 7 bin 500 lira maaş alıyorum. Burada da çalışıyorum” dedi. Kılıçdaroğlu taksiciye, “Geçinemediğin için” diye cevap verdi. Emekli taksici de “Geçinemediğim için yani. Hiçbir şeyi yetiştiremiyoruz. Bugünkü kurallarda kiralar… Bir markete gidiyorsun, iki poşet dolduruyorsun 800 lira. İçinde ne et var ne öteki bir şey. Ufak tefek şeyler yani” diye konuştu. Kılıçdaroğlu da “Etten falan vazgeçti millet. Karnını doyuracak bir şey arıyor. Karnını doyurması lazım yani” diye ekledi.

“BİZ TAKSİCİYİZ. EN YETERLİ MUHALEFETİ BİZ YAPIYORUZ. OTOMOBİLE BİNEN, KONUŞANLARIN YÜZDE 80’İ, 90’I İSYAN EDİYOR”

Bir diğer taksici şunları söyledi:

“Şöyle bir şey var. Millet uyanmadı mı? Uyandı bence. Fakat bir eksiklik var bu işte. Seçim günü tam ailelerimizle, sandık görevlileriyle nöbet tuttuk. Sandıkta çıkan oylara bakıyoruz. Sağa sola bakın. Lakin son noktada bir eksiklik var. Biz taksiciyiz. En düzgün muhalefeti biz yapıyoruz. Otomobile binen, konuşanların yüzde 80’i, 90’ı isyan ediyor. AK Parti’ye oy atan kimi arkadaşlarımız var. Ekmek güç kazanıyor. Bulaşıkçılık yapıyor, bir şeyler yapıyor falan. Dedim ki ‘Verme. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkı var bunda’. ‘Bakalım’ dedi. Ondan sonra oyu verdi. Dedim ki ‘Niye verdin, bak sigaraya artırım geldi’. ‘Ne de olsa bana aylık 3 lira veriyorlar, Altındağ Gençlik Kolları’ dedi. Bana sigara paramı veriyor diyor. Bunu söyleyen AK Parti’ye oy atıyor.”

Kılıçdaroğlu, taksiciye şöyle cevap verdi:

“Bizim de vazifemiz o vatandaşa ulaşıp ona doğruları, gerçekleri anlatmak. Siz de anlatıyorsunuz, biz de anlatıyoruz. 3-5 kuruş bir yerden yardım alınca diyor ki gidip oyumu vereyim. Halbuki niçin 3-5 kuruş yardım? Senin işin, gücün, sigortan olsun. Sen çalış, konutuna huzur içinde gel. 3-5 kuruşa muhtaç olma. Bu türlü bir anlayışı hükümran kılmak lazım.”

“BİZ ŞU DURAĞI 50 SENE GEÇSE GÖREMEYİZ. BUNDAN EVVELKİ DURAĞI DA GÖRDÜK. NE TUVALETİ VARDI NE OCAĞIMIZ VARDI”

Taksici şöyle konuştu:

“Bizim belediyelerimiz Ankara olarak Mansur Liderimiz yaptı yani, dünyaya duyurdu ismini. Yardımıyla, elektriğiyle, suyuyla, doğalgazıyla, besin yardımıyla, her şeyiyle. Biz şu durağı 50 sene geçse göremeyiz. Bundan evvelki durağı da gördük. Ne tuvaleti vardı ne ocağımız vardı. Mansur Liderimizin yaptığıyla medeniyet gördük.”

Kılıçdaroğlu’nun “Siyasette artık palavra olmamalı. Palavra üzerine siyaset olmamalı. Siyasette ahlak olmalı” demesine karşılık “Ama Liderim bunlar seviyor palavrası. Lafta Müslüman onlar, biz Müslüman değiliz. Onlara her şey helal, bize haram” diye cevap verdi.

“EMEKLİYE YANLIŞSIZ DÜRÜST AYLIK VEREMİYORSUN. ONDAN SONRA KALKIYORSUN, KENDİ YANDAŞINA 5-6 MAAŞ VERİYORSUN”

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Müslümanlıkta palavra, israf, kul hakkı yemek yoktur. Müslümanlık budur. Yazıktır, günahtır bu kadar israf olur mu Allah aşkına? Emekliye hakikat dürüst aylık veremiyorsun. Ondan sonra kalkıyorsun, kendi yandaşına 5-6 maaş veriyorsun. 5-6 kat ya. Bu olmaz. Bunlar kesilebilir mi? Bunların hepsi kesilir. Hepsi tek bir genelgenin ucunda.”

Taksici, Kılıçdaroğlu’na “Suriyelilere, Afganlara bizden uygun bakıyor” dedi. Kılıçdaroğlu, “Bakıyor doğal. Dünyanın parasını da veriyor onlara. Lütfü Lider, bizim Hatay Büyükşehir Belediye Lideridir. Dedi ki ‘Bu kadar Suriyeli buraya yerleşirse burada bir tehlike var.’ Bizim nüfus azalıyor, Suriyeli nüfusu artıyor. Ne olacak bu işin sonu? Birebir şey Kilis’te var. Öbür yerlerde de var” diye karşılık verdi. Öteki bir taksici Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“‘Kilis’e otomobil almaya gittim, notere girdim. Bir yabancı ben varım. Noter dedi ki ‘Sen geldin Türk olarak.’ Nasıl, dedim. ‘Burada ticaret Suriyelilerin. Müteahhitlikte, otomobil alım satımda, inşaat işinde burada her şeyi Suriyeliler yapıyor’ dedi.”

“DURAKTA 22 ARAÇ VAR. BUGÜN MESELA EN AZ 10 TANESİ MAZOTA ARTIRIM GELDİ DİYE GELMEDİ”

Taksici, “Durakta 22 araç var. Bugün mesela en az 10 tanesi mazota artırım geldi diye gelmedi” dedi. Kılıçdaroğlu, “Her tarafta yangın var. Pazarda, dükkanda, fabrikada her yerde yangın var. Hiç kimse önünü göremiyor. Olacak şey değil” diye konuştu. Bir diğer taksicinin “5 tane holding vergi ödemiyor. Biz vergiyi iki sefer ödeyeceğiz” demesine rağmen Kılıçdaroğlu, “Bazılarına bırak vergi ödemeyi ayrıyeten büyük teşvikler veriyorlar. Büyük paralar veriyorlar, büyük imkanlar sağlıyorlar” dedi. Bir taksici, “Bir trafik sigortası 38 bin lira olur mu? Yeni yaptırdık. Geçmişte CHP’li bir milletvekilimiz vardı, onun açıklamasını yaptı. Bütün sigorta yüzde 80 yabancı şirketler. Bakıyoruz, her sene kar yapmış. Yüzde 100 kar yapmış” diye isyan etti. Kılıçdaroğlu, taksiciye “Memleketin iktisadını yabancıya teslim ettiler. Artık onların taleplerini yerine getiriyorlar” diye karşılık verdi.

“7 LİRA ARTIRIM NE DEMEKTİR YA? DESELER ‘BU SON. BİR DAHA GELMEYECEK’ HAYDİ BUNU ANLARIZ. BİR MÜDDET SONRA TEKRAR GELECEK”

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Benim bildiğim bir Türkiye vardır, o da vatandaşın Türkiye’sidir. O denli büyük avantalar alan, vatandaşın kanına ekmek doğrayan bu yapının katiyetle Türkiye’den çıkması lazım. 6-7 lira artırım ne demektir ya? Deseler ‘Bu son. Bir daha gelmeyecek’ haydi bunu anlarız. Adım üzere biliyorum, bir mühlet sonra tekrar gelecek. Siz taksi şoförüsünüz. Bir de otobüs sürücüsünü düşünün. Minibüs, tır sürücüsünü düşün. Onlar ne taşıyor? Antalya’dan yiyecek taşıyor. Diyelim ki limon taşıyor, getirecek. Ne olacak? Limon fiyatı artacak. Halk otobüsleri… Onların da müşterisi vatandaş.”

“HAKKIMIZ VARSA HARAM ZIKKIM OLSUN. BEN HAKKIMI HELAL ETMİYORUM”

Ek iş olarak taksicilik yapan bir yurttaş ise akaryakıta gelen artırıma şöyle isyan etti:

“Hakkımız varsa haram zıkkım olsun. Ben hakkımı helal etmiyorum. Hiçbir vakit da etmeyeceğim. Zira kaideler ortada. İnsanların yaşantısı ortada. Her şeyin neyin ne olduğu ortada. Ben hakkımı helal etmiyorum hiçbir vakit. Yaşım 33. Ne olur ilerisi, bilmiyorum. Fakat ben ne olursa olsun hakkımı helal etmiyorum.”

“10 YILLIK EVLİYİM. BİR AKŞAM OLDU DAHA KONUTA GİTMEDİM. KONUTUMU, ÇOCUKLARIMI GÖRMÜYORUM”

Bir öbür taksici ise “10 yıllık evliyim. Bir akşam oldu daha meskene gitmedim. Meskenimi, çocuklarımı görmüyorum. Çocuklarım bazen buraya geliyor. Gayret lakin durumumuz yok. Gençliğimiz gidiyor” diye yakındı. Kılıçdaroğlu ise “Daha dolar çıkacak. Zira beşli çeteye para lazım. Sen köprüyü yapıyorsun. Olağan köprüyü yapsa diyelim bin liraya çıkacak. Beşli çeteye veriyorsun, 5 bin liraya çıkıyor. Üstelik dolar bazında veriyorsun” diye konuştu. Taksi esnafı, “Bir sabah doları da 35 lira görebiliriz yani” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir