Tahran’daki saldırı İran ve Azerbaycan arasında tansiyonu artırdı

İran’ın Bakü Büyükelçisi Abbas Musevi, Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan terör saldırısı nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, her devletin Diplomatik Alakalar Hakkında Viyana Sözleşmesi’nden kaynaklanan yükümlülükler uyarınca ülkedeki diplomatik misyonları müdafaası gerektiği, Büyükelçi Musevi’ye iletildi.

Musevi’ye, Tahran Büyükelçiliğine yapılan atağın Azerbaycan tarafından şiddetle kınandığı, diplomatik misyonlara yönelik bu cins atakların kabul edilemez olduğu bildirildi. İran’ın Bakü Büyükelçisi Musevi’den İran’ın ilgili makamlarınca, terör hareketinin failinin bir an evvel adalet önüne çıkarılması, terör hareketinin kapsamlı formda soruşturulması, hatanın tertip ve işlenmesine karışan öbür bireylerin tespit edilerek cezalandırılması şiddetle talep edildi.

Musevi’ye, İran’da son periyotta artan Azerbaycan zıddı planlı kampanyadan duyulan rahatsızlık ve yaşananların esasen karmaşık bağları daha da gerginleştirdiği belirtildi. Büyükelçi Musevi ise Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını ve yaşananlardan keder duyduğunu belirterek hayatını kaybeden güvenlik amiri için taziye dileğinde bulundu.

Musevi, olayın İran’ın ilgili kurumlarınca araştırıldığını, soruşturma süreci tamamlandıktan sonra kamuoyuna geniş bilgi verileceğini kaydetti.

Azerbaycan’ın Tahran Büyükelçiliğine sabah saatlerinde düzenlenen silahlı atakta büyükelçiliğin güvenlik amirinin hayatını kaybettiği ve iki güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirilmişti. İranlı yetkililer, saldırganın olaydan sonra yakalandığını açıklamıştı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınamış ve Tahran Büyükelçiliğinin tahliye edileceğini duyurmuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Twitter’dan yaptığı açıklamada, saldırıyı terör aksiyonu formunda niteleyerek “Bu terör hareketinin bir an evvel soruşturulmasını ve teröristlerin cezalandırılmasını talep ediyoruz. Diplomatik misyonlara terör saldırısı kabul edilemez” tabirlerini kullanmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir