Taciz sanığına ‘saygın tutum’ indirimiyle tahliye

Olay, geçen yıl 18 Mayıs’ta kent merkezindeki bir restoranda meydana geldi. Annesi Melek K.’nin bulaşıkçı olarak çalıştığı restoranda stajyer olarak çalışan Çıraklık Eğitim Merkezi öğrencisi K.G., annesinin müsaadeli olduğu günde, restoran sorumlusu İsa Temür’ın mutfakta cinsel istismarına uğradı. K.G., durumu annesi Melek K.’ye anlattı. Bunun üzerine anne ve kızı polise giderek şikayetçi oldu. Mutfaktaki güvenlik kamerasının kayıtlarında cinsel istismarda bulunduğu belirlenen İsa Temür, gözaltına alınıp, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BÖLGE YÖNETİM MAHKEMESİ KARARI BOZDU, DAVA YİNE GÖRÜLDÜ

Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Çocuğun cinsel istismarı’ cürmünden tutuklu yargılanan İsa Temür, geçen yıl 18 Ekim’deki karar duruşmasında 12,5 yıl mahpusa çarptırıldı.

Sanık avukatı, ‘Olayın sarkıntılık seviyesinde kaldığı’ gerekçesiyle verilen cezanın fazla olduğunu savunarak Sakarya Bölge Yönetim Mahkemesi’ne kararla ilgili itiraz etti. İtirazı haklı bulan mahkeme, kararı bozarak davayı tekrar mahallî mahkemeye gönderdi. 16 Mart’ta tekrar görülen davada, İsa Temür bu defa ‘Sarkıntılık seviyesinde kalan çocuğun cinsel istismarı’ kabahatinden olayın birden fazla defa gerçekleştirilmesi sebebiyle 7,5 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanığın saygılı tavrı ve cezanın geleceği üzerindeki muhtemel tesirlerini hafifletici indirim sebebi kabul ederek sanığın cezasını 6 yıl 3 aya indirdi. Yargılama sürecinde 10 ay tutuklu kalan İsa Temür isimli denetim kaidesi ve kontrollü özgürlük kararları uygulanarak özgür bırakıldı.

‘BENİM MÜSAADE GÜNÜMDE, KIZIMA CİNSEL İSTİSMARDA BULUNULDU’

Mahkemenin kararına reaksiyon gösteren Melek K., “Kızımla birlikte geçtiğimiz yıl bir restoranda ben bulaşıkçı o da stajyer olarak çalışıyordu. İş yerinin hem sorumlusu hem de ustası olan şahıs kızıma tacizde bulundu. O gün benim müsaade günümdü, iş yerinde herkes çıktıktan sonra akşam saatlerinde kızımı lavabonun yanına sıkıştırıyor ve cinsel tacizde bulunuyor. Kızıma çok güzelsin, çok tatlısın diye cinsel tacizde bulunuyor. Kızımı orada bayağı bir sıkıştırmış. Kızımın akşam konuta geldiğinde moralinin bozuk olduğunu görünce ben ne olduğunu sordum. Kızım korkmuş durumu anlattı. Ben de çabucak emniyete gittim. Çabucak şahıs gözaltına alındı ve sonrasında çabucak tutuklandı. Birinci mahkemede şahıs tutuklu olarak yargılandı, ikinci mahkemede 12 yıl 6 ay ceza aldı. Daha sonra şahsın avukatı bir üst mahkemeye itirazı sonucunda üçüncü mahkemede cezası 6 yıl 3 aya düşürülerek, kontrollü hürlük kuralı ile özgür bırakıldı” dedi.

‘KIZIMI KÖŞEYE SIKIŞTIRIP, SİZİ ÖLDÜRECEĞİM’ DİYE TEHDİT ETTİ

Melek K., “Geçen hafta bu şahıs kızımı yeniden sokakta görüyor, sıkıştırıp tehdit ediyor, ‘Seni ve anneni öldüreceğiz ben bir şey yapmadım, 10 ay boşu boşuna cezaevinde yattım’ diye tehditte bulunuyor. Kızım sonra bunu bana anlattı. Şu anda benim ve kızımın can güvenliği yok. Benim ve kızımın başına bir şey gelirse, bunun hesabını kim verecek. Ben adalet istiyorum. Benim her şeyim mahvoldu. Şu anda ben ilaç kullanıyorum. Kim ne düşünürse düşünsün, şahsın bunu yaparken, güvenlik kamera imgeleri de var. Bizim her şeyimiz mahvoldu. Ben adalet istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir