Süleymancıların eli Amazon’un çocuklarına uzandı… Tarikat yurtlarına yerleştirdikleri çocuklar Brezilya’yı karıştırdı… Parlementer heyet Türkiye’ye geliyor

Süleymancılar tarikatı ismine Brezilya’da faaliyet gösteren Abdülhakim Tokdemir ve grubunun, Brezilya’nın Amazon bölgesinde yaşayan fakir ailelerin çocuklarını bölgede yatılı dini eğitim verdikten sonra Türkiye’ye getirerek tarikat yurtlara yerleştirmesi, Brezilya güvenlik güçlerinin yanı sıra siyasetinin de gündeminde. Artıgerçek’ten Hale Gönültaş’ın haberine nazaran, Brezilya parlamentosundan bir heyet, çocukların durumunu araştırmak üzere Türkiye’ye gelecek.

Brezilyalı parlamenterler, çocukların Süleymancılar tarafından Kütahya ve Tarsus’ta yerleştirildiği tarikat yurtlarına gidecek. Parlamenterler, Türkiye Cumhuriyeti diplomatları ve güvenlik üniteleriyle de görüşmeyi hedefliyor.

AMAZON YERLİSİ ÇOCUKLARI TÜRKİYE’YE GETİRDİLER

Süleymancılar tarikatı ismine Brezilya’da çalışan Abdülhakim Tokdemir ve grubu, Kolombiya hududundaki Amazon köylerinde yaşayan fakir ailelerin çocuklarını “ailelerine evrak imzalattırarak” 953 kilometre uzaklıktaki Manaus kentine götürdü. Burada üç yıl boyunca “yatılı dini eğitim” verilen çocuklardan altısı, Şubat 2022’de Türkiye’ye getirilerek Kütahya ve Tarsus’ta bulunan tarikat yurtlarına yerleştirildi.

Artı Gerçek, kelam konusu çocukların Türkiye’ye getirilip tarikat yurtlarında barındırıldıklarını 18 Mayıs’ta “Süleymancılar Amazonlara uzandı: Brezilyalı çocukları getirip tarikat yurtlarına yerleştirdiler” başlığı ile gündeme getirmişti. Buna nazaran, 13 ila 17 yaş aralığındaki altı Brezilyalı çocuk geçen yıl Tokdemir’in grubundan iki kişi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin Brezilya Büyükelçiliği’nin vize kısmınca verilen “eğitim vizesi” ile Türkiye’ye getirildi; ikisi Kütahya’da, dördü Tarsus’ta Süleymancılara ilişkin yurtlara yerleştirildi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ BÜYÜKELÇİLİĞİ VİZEYİ NASIL VERDİ?

Türkiye’nin Brezilya Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, bu tarihte çocukların Türkiye’ye getirilmelerine ait “eğitim vizesi” sürecinin detaylara, sunulan dokümanlara, ailelerden cemaat tarafından alınan müsaade kağıtlarına ve çocukların ülkeden çıkarılmalarının yasallığına ait soruları cevapsız bırakarak sessiz kalmayı tercih etmişti.

INTERPOL SORUŞTURMA BAŞLATTI

Brezilyalı yerli çocukların Türkiye’ye getirilmesinin Brezilya ve Türkiye basınında yer almasıyla, mahallî polisin yanı sıra Interpol de kapsamlı bir soruşturma başlattı. Husus, Brezilya siyasetinin ve kamuoyunun da gündeminde. Brezilya’nın Ankara Büyükelçiliği yetkililerinin verdiği bilgiye nazaran, Brezilya parlamentosu heyetinin ziyareti de bu kapsamda gerçekleşecek. Lakin Heyetin Türkiye’ye geliş tarihi şimdi netleşmedi.

BREZİLYA HEYETİ TARİKAT YURTLARINA GİDECEK

Brezilya diplomatik kaynaklarının aktardığına nazaran, Brezilyalı siyasetçiler altı çocuğun Kütahya ve Tarsus’ta tutulduğu, Süleymancılara ilişkin yurtlara gidecek. Parlamenterlerin Brezilyalı çocuklarla yüz yüze görüşme kararlığında olduğu belirtiliyor.

YASAL DESTEĞİNİ SORACAKLAR

Brezilyalı siyasetçiler reşit olmayan çocukların Türkiye’ye “eğitim vizesiyle getirilmesine” ait de diplomatlarla görüşme planlıyor. Çocukların durumu ve Türkiye’de iki yıldır hangi yasal destekle bulundurulduklarını da öğrenmek amaçları ortasında.

KONU BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’İN DE GÜNDEMİNDE

Brezilyalı Diplomatların aktardığına nazaran, bir öbür dikkat alımlı gelişme de Avusturya’nın başşehri Viyana’da geçen ay düzenlenen bir Birleşmiş Milletler (BM) toplantısında yaşandı. Bu toplantıya katılan Brezilyalı siyasetçiler, Amazon bölgesindeki yerli çocukların Türkiyeli Süleymancılar tarikatı üyeleri tarafından Türkiye’ye getirilmelerini de gündeme taşıdı. Brezilyalı yerli çocukların Süleymancılar tarikatı tarafından Brezilya’da “İslam eğitimine” doğal tutuldukları, çocukların şu an Türkiye’de bulunduğu vurgulandı.

‘ULUSLARARASI İNSAN TİCARETİ’ OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Toplantıda, mahallî polis ve Interpol’ün de olayı “uluslararası insan ticareti” kapsamında da değerlendirdiği belirtildi. Ayrıyeten çocukların durumunun BM tarafından da kapsamlı olarak ele alınması” gerektiğinin altı çizilirken, “Birleşmiş Milletler’in Türk yetkililer nezdinde arabuluculuk yapması” da talep edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir