Sudan’da çatışmalar: Sivil kayıpların sayısı 850’ye yükseldi

Kuzey Afrika ülkesi Sudan’da ordu ve paramiliter Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında 36 gündür devam eden çatışmalarda sivil can kayıplarının sayısı 850’ye yükseldi.

Ülkedeki duruma ait açıklama yapan Sudan Hekimler Sendikası, başşehir Hartum ve öbür kentlerde ordu ile HDK ortasında yaşanan çatışmalarda 850 sivilin hayatını kaybettiğini, 3 bin 394 kişinin yaralandığını duyurdu.

‘OLANLAR KABUS GİBİYDİ’

Reuters haber ajansına konuşan görgü şahitleri da başşehir Hartum’un dışındaki bölgelere bu sabah hava hücumları düzenlendiğini aktardı. Buna nazaran, bugün erken saatlerde güneydeki Omdurman ve kuzeydeki Bahri bölgeleri hava hücumlarının amacı oldu. Görgü şahitleri, hava akınlarının kimilerinin Omdurman’daki devlet yayın organına yakın bir bölgede gerçekleştiği bilgisini paylaştı. Hartum’daki görgü şahitleri ise durumun ‘nispeten sakin’ olduğunu, lakin orta ara silah seslerinin geldiğini belirtti.

Omdurman’ın Al Salha mahallesinden telefonla Reuters’a bilgi veren 33 yaşındaki Sanaa Hassan, “Bu sabah erken saatlerde topçu ateşi ile karşı karşıya kaldık. Tüm mesken sallanıyordu Feciydi. Herkes yataklarının altına girdi. Olanlar kabus gibiydi” tabirlerini kullandı.

Ne olmuştu?

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ortasında, tarafların uzun müddettir yaşadığı fikir ayrılıklarının artması sonucu silahlı çatışmalar başlamıştı. Sudan’da ordu ile paramiliter HDK ortasında devam eden çatışmaların durması için Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde taraflar ortasında yürütülen görüşmeler sonucu 11 Mayıs’ta “Cidde Bildirgesi” imzalanmıştı. Bildirgede, Sudan ordusu ve HDK’nin sivillere ziyan verecek rastgele bir taarruzdan uzak duracağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının iki taraf için öncelik olduğuna vurgu yapılmıştı.

Birleşmiş Milletler Milletlerarası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve 259 bin kişinin ise komşu ülkelere geçtiğini bildirmişti. IOM, çatışmaların devam etmesi halinde 1,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden olacağı öngörüsünde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir