Sudan’da 72 Saatlik Ateşkes Kararı Alındı

Sudan’da 15 Nisan’dan bu yana ordu ile çatışan paramiliter Süratli Dayanak Kuvvetleri (HDK), bayramın birinci gününden itibaren 72 saatlik ateşkes uygulayacaklarını duyurdu.

HDK’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Ateşkes, Ramazan Bayramı’na rastlıyor. Vatandaşların tahliyesi için insani koridorlar açmak ve aileleriyle bayramlaşma imkanı tanımak için bayramın birinci günü mahallî saatle 06.00’dan itibaren 72 saatlik tam bir ateşkese bağlı kalınacak” tabiri kullanıldı.

Gece saatlerinde başşehrin Erkevit, Mamura, Mücahidin başta olmak üzere çok sayıda mahallesinde çatışma sesleri duyuldu. Birtakım konut ve iş yerleri çatışmalarda ağır hasar aldı. Birtakım binalarda yangın çıktı. Bayram namazının akabinde da ateşkes kararına karşın Hartum’da silah sesleri gelmeye devam etti.

Sudan’ın başşehri Hartum ve öteki kentlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter HDK ortasında silahlı çatışmalar başlamıştı. Ordu ile HDK ortasında “HDK’nin büsbütün orduya katılmasını” öngören askeri güvenlik ıslahatı konusunda son birkaç aydır yaşanan uyuşmazlık sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Kumandanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın, orduyla çatışan HDK’nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu temele nazaran davranılacağını bildirmişti.
Dünya Sıhhat Örgütüne nazaran çatışmalarda en az 300 kişi hayatı kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir