SÖZCÜ ekibi eczanede nöbet tuttu: 4 kişiden 1’i ilaç bulamıyor

Kamera: Ali Selim YAMANLI/SÖZCÜ

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere iktidar yetkililerinin ‘Çağ atladık’ diyerek övündüğü sıhhat sisteminde her geçen gün yeni bir kriz patlak veriyor. Vatandaşlar artık de ilaç bulmakta sorun yaşıyorlar.

Eczanelerdeki ilaç yokluğu sıhhat dalını de hastaları da isyan ettirecek boyutlara ulaştı. Bilhassa antibiyotik ve çocuk ilaçlarına erişimde önemli sorun yaşanıyor. Yurttaşlar istedikleri ilacı alabilmek için bazen 4-5 tane eczane gezmek zorunda kalıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise ilaç bulunamamasının nedenini hasta sayısının fazla olmasına bağlıyor.

Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bilhassa çocuk yaş kümesi antibiyotikleri, soğuk algınlığı ilaçları, burun spreyi ve gibisi üzere ilaçlarda, mevsimsel olarak hastalık sayısındaki artışa bağlı olarak eksiklik yaşandığını belirterek, “Önümüzdeki haftalarda, eksikliği yer yer hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere tüketimi fazla olan ilaçların değerli oranda üretimi artırılarak piyasaya verilecek” dedi.

Biz de İstanbul Kağıthane’de nöbetçi olarak açık olan bir eczanede, 20.00-24.00 saatleri ortasında nöbet tuttuk. 4 saat boyunca ortalama 4 hastadan 1’inin aradığı ilacı alamadan eczaneden eli boş çıktığını gözlemledik.

Daha evvel iki eczane gezen ve girdiği, bizim de orada bulunduğumuz, üçüncü eczanede de ‘ilaç yok’ cevabını alan Engin Atak, “Bu girdiğim üçüncü eczane. İki ilaç arıyorum, ikisini birebir anda hiçbirinde bulamadım, başka farklı var” kelamlarıyla keder yandı.

SÖZCÜ’ye konuşan vatandaşlar, yaşadıkları durumu şöyle anlattı:

“HER İLACIN ECZANELERDE HER VAKİT BULUNMASI GEREKİYOR”

Neşe Şahin: “Çocuğum için damla arıyordum, aradığım ilacı bulamadım. Ben de tansiyon hastasıyım, bazen ilaçlarımı bulamıyorum. Beklemek durumunda kalıyorum. Mesela o gün ilaç yoksa tansiyonum yükselebiliyor. Sıkıntı durumda kalıyorum.

İlaç bulamayınca insan bir üzülüyor. Mesela şu an aradığım damlayı bu gece çocuğuma vermek istiyordum. Bugün bu eczanenin ‘nöbetçi’ olduğunu görünce çok memnun oldum, sevindim açık bir yer bulduğum için lakin ilacı bulamadım. İçeriye çok umutla girdim fakat damlayı bulamadım. Telefon numaralarını aldım, ‘Pazartesi arayın, ilaç elimizde olursa gelin alın’ dediler. Bu semtte öteki eczaneler var, onlara da soracağım. Bence her ilacın her vakit eczanelerde bulunması gerekiyor. Üzücü bir şey bu.”

Yalçın Akkuş

“YETKİLELER ‘HER ŞEY ÇOK GÜZEL’ DİYOR LAKİN İLAÇ BİLE BULAMIYORUZ”

Yalçın Akkuş: “Antibiyotik arıyordum, tabibin yazdığını bulamadım, muadilini verdiler. Son birkaç aydır çocuğumu daima hastaneye götürüyorum, aradığım antibiyotiği hiçbir eczanede bulamıyorum. Daha evvel bu türlü bir sorun yaşanmıyordu. Gittiğim her eczanede bulabiliyordum. Şu an antibiyotiklerde büyük bir kahır var.

Çocuğumun ateşi var şu an mesela, ağrılar içinde, öksürüğü var, ben bana verilen muadil ilacın çocuğuma düzgün gelip gelmeyeceğini bilmiyorum. Yetkililer ‘Her şey çok güzel’ diyorlar lakin gelin görün ki ilacımızı dahi bulamıyoruz.”

“KENDİ VATANDAŞLARINA SAHİP ÇIKMALARI LAZIM”

Günay Kıvrak: “Antibiyotik ve grip ilacının olmadığını söylediler. Artık öteki bir eczane arayıp bulacağım. Eczacı tarif etti, bulabilirsek bulacağız… Bulamazsak yapacak bir şey yok; nane, limon… İlaç bulamama sorunu var bu sene. Türkiye üzere bir ülkede sıhhat alanında bu türlü bir eksiklik olması garip bence. Olmaması lazım. Bir an evvel bir şeylerin yapılması lazım. Kendi vatandaşlarına sahip çıkmaları lazım.”

Günay Kıvrak

“BU SORUNU DAHA EVVEL YAŞAMIYORDUK”

Meral Öztürk: “Doktor antibiyotik ve grip ilacı vermişti, hem kızıma hem de kendime alacaktım ancak bulamadım. Artık eczane eczane dolaşacağım. Bu durum bize kendimizi makûs hissettiriyor. Hastayız… Bu sorunu daha evvelce yaşamıyorduk, ne oldu ben de anlamadım. Eczacı da şaşkın durum da, ben de şaşırdım… ‘Biz de vermek isterdik lakin bize de gelmiyor yoksa müşterimizi neden eli boş çevirelim’ dedi eczacı.”

“BAŞKA ECZANELERE BAKACAĞIM…”

Deniz Ardaş: “Kulak damlası alacaktım lakin yokmuş. Artık öbür bir eczaneye bakacağım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir