Şiddeti anlamak için tanımak gerekiyor

Fiziksel şiddet: Vücudumuza yönelik her türlü akın fizikî şiddet içerisine girmekte. Fizikî şiddette şiddet uygulayan kişi bedensel üstünlük kurarak direkt temas ederek ya da bir eşya, obje, hayvan kullanarak aksiyonu gerçekleştirebilir. Meskenden çıkmasına müsaade vermemek, tokat, tekme, yumruk atmak, boğazını sıkmak, ısırmak, kolunu bükmek, saçını çekmek, itmek, kesici aletler yahut yanıcı yakıcı hususlarla korkutmak maksadıyla bir eşyaya ziyan vermek, sıhhat problemleri yaşamasına sebep olmak, sıhhat meseleleri yaşayanların sıhhat hizmeti almalarına pürüz olmak, kişiyi kendini öldürmesi için zorlamak fizikî şiddet olarak görülüyor.

Psikolojik Şiddet: Duygusal güç yahut gereksinimler, bayanı denetim etmek, denetlemek, küçük düşürmek, aşağılamak, cezalandırmak gayesiyle şiddet aracı olarak kullanılıyorsa ruhsal şiddet sözkonusu. Fizikî şiddetin bilakis ruhsal şiddeti tanım etmek daha sıkıntı. Duygusal gereksinimlerin (sevgi, ilgi, takviye, paha vb.) denetim sağlamak için keyfi formda karşılanması yahut karşılanmaması, istediklerini yaptırmak için cezalandırıcı, küçük düşürücü, yaralayıcı, tehdit edici davranış ve tavırlar sergilemek, his sömürüsü yapmak, hatalı hissettirmek, utandırmak, küsmek, hız asmak, alay etmek, küfür ve hakaret etmek, kıskançlık ismi altında, nerede, ne vakit, kiminle ne yaptığını, ne giydiğini “Bu elbiseyle dışarı çıkamazsın” üzere baskıcı ya da “Kendi güzelliğin için onunla görüşmeni istemiyorum” üzere karşı tarafı düşündüğünü söz eden kelamlar ve davranışlar ruhsal şiddetin içinde yer alıyor. Tekrar, toplumsal bağlantılarını denetim altında tutmaya çalışmak, marifet ve yetilerini küçümsemek, karar sistemlerine dahil etmemek, ferdî haklarını yok saymak, yaptıklarını daima eleştirmek ve kendisini akılsız, aciz, yetersiz, maharetsiz, zayıf, muhtaç ve bağımlı hissettirmek, kişiyi yalnızlaştırmak, sevilmediğini, istenmediğini söylemek de ruhsal şiddetin işaretleri ortasında..

Ekonomik Şiddet: Hayatımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan ekonomik imkanlardan yoksun bırakma, ekonomik imkanlar ve parayı bir denetim, tehdit ve yaptırım olarak göstermek ekonomik şiddettir. Çalışmaya mahzur olunması, kısıtlı para vermek ya da hiç para vermemek, aileyi ilgilendiren ekonomik kararları alırken bilgi verilmemesi, maaşa, paraya ve ferdî eşyalarına el konulması, mirastan hisse verilmemesi, zorla borçlandırmak, iş hayatına müdahale etmek, bayan istihdamına müsaade verilmemesi, istenilmeyen bir işte zorla çalıştırılması, iş hayatındaki ileri konumların kısıtlanması, eşit işe eşit fiyat verilmemesi ve bayanın daha az kazanması olarak sıralanabilir.

Israrlı takip: Bayanın kendisini inançta hissetmesini engelleyen, şiddete uğrama korkusuna ve tasaya yol açan, kasıtlı bir biçimde tekrarlanan, tehditkar tavır ve davranışlardır. Takip etmek, yoluna çıkmak, korkutmak, telefonla yahut teknolojik araçlarla rahatsız etmek, bayana ilişkin görsel ya da yazılı bir malzemesi yaymak, internette sirkülasyonunu, ziyaret ettiği siteleri, toplumsal medya hesaplarını, elektronik posta, kısa ileti ve öteki yollarla yaptığı haberleşme trafiğini ve bağlantısını nezaret altına almak, bayanın konutuna ya da işyerine gizlice girmek, huzursuz etmek, “rahat bırak” ikazlarına aldırmadan ısrarla peşinden gitmek, toplum içinde küçük düşürmek, daima armağan ya da çiçek almak yahut göndermek, eski sevgilinin arkadaş etrafıyla irtibat kurmak ve bilgi almaya çalışmak üzere davranışlar en sık karşılaşılan ısrarlı takip biçimleridir.

Flört şiddeti: İki kişinin birbirini “çift” olarak tanımlamasının akabinde erkeğin, genç bayanı denetim etmeyi, denetlemeyi “hak” olarak görmesi, onun ismine kararları vermek istemesiyle başlar. Genç bayanların sıklıkla kendilerini erkek arkadaşlarına itaat etmek ve onların dediklerini yapmak zorunda hissetmesine neden olur. Bu durum, başka toplumsal aktivitelerden ve arkadaşlardan vazgeçmesine, erkeğe öncelik vermesine ve önemli bir yalıtıma yol açar. Ergen ve genç bayan, yaşadığı şiddeti açıklayacak kişi ve ortam bulmakta zorluk çeker, yaşadıkları karşısında ne düşüneceğini, ne hissedeceğini bilemez. Flört şiddeti, yetişkinlikte yaşanan şiddetin uyarısı niteliğindedir.

Şiddetin yeni halleri

Kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet farklılaşsa da verdiği ziyan daima tıpkı kalıyor. Bilhassa flört şiddeti içerisinde kendini gösteren ‘Love-bombing’, ‘Ghosting’ ve ‘Gaslighting’ tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de artıyor. Bu şiddet cinsleri bilhassa şiddetin görünmeyen yüzleri olarak tanımlansa da bir çeşit istismar olduğu kabul ediliyor.

Canım cicim halleri

Love-bombıng: Sevgi bombardımanı manasına gelen bu şiddet çeşidi narsist şahısların uyguladığı bir flört şiddetidir. Narsist özellikleri taşıyan partner, flört etmek istediği şahsa, alaka içerisinde çok ilgi, sevgi şovlarında bulunarak onu kendine bağımlı hale getirir. Ancak bağ ilerledikçe durum bilakis döner, bu davranışları keserek duygusal olarak makus davranmaya, onu toplum içinde küçük düşürmeye, kıymetsiz hissettirmeye, fikirlerini önemsememeye ve görmezden gelmeye başlar. Love bombing ile münasebete bağımlı hale gelen kişi yaşadığı tüm aksiliklere karşın münasebetini bitiremez ve duygusal olarak şiddet görür.

Ghostıng: İngilizceden ‘hayaletleme’ olarak çevrilebilecek bu şiddet tipinde de, rastgele bir görünür ikaz yahut münasebet olmadan partner, tüm irtibatı ve teması beklenmedik bir biçimde keser. Daha sonrasında ise kişinin ulaşma teşebbüslerini yahut yaptığı irtibatı görmezden gelir. Ghosting ruhsal
bir istismar tipi olarak görülüyor.

Gaslıghtıng: Bir ruhsal manipülasyon ve taciz tekniğidir. Bireyi kendi hafıza, algı ve akıl sıhhatini sorgulayıp irdelemeye iten bir çeşit berbat yönlendirmedir. Bu tanımlama, ikili alakalarda bir tarafın öteki tarafa karşı, yürüttüğü yıldırma ve algı idaresi stratejisini söz etmek için kullanılır. Türkçede “sanrıya zorlama” yahut kısaca “manipülasyon” olarak kullanılabilir. Bu durum, flört bağları içerisinde uygulandığı vakit bir ruhsal şiddet/istismar tipine girer. Karşı tarafı manipüle eden kişi, o kişinin gözünde temiz görünebilmek için kendisini yanlış anladığı istikametinde telaffuzlar geliştirir. Daima duygusal ve zihinsel istismara uğrayan kişi bir müddet sonra kendinden kuşku duyan bir kişi haline dönüşebilir.

Cinsel şiddet: Bayanlar, sıklıkla fizikî şiddet sonrası cinsel şiddete maruz kalırlar. Lakin utandıkları ve kendilerini hatalı hissettikleri için birden fazla defa cinsel şiddeti açıklayamazlar. Tecavüz etmek, cinsel münasebete zorlamak, istemediği cinsel durumlara zorlamak, “Hayır” dendiğini duymazdan gelmek, isteği olmadığı  cinsel bağa girmek, zorla ilaç, alkol yahut uyuşturucu unsur kullandırarak cinsel ilgiye zorlamak, istemediği hallerde, istemediği vakitlerde cinsel ilgiye zorlamak ve cinsel bölgelerine dokunmak, cinselliği bir ceza/ödül usulü olarak kullanmak, diğer şahıslarla cinsel alakaya girmeye zorlamak, seks işçiliğine zorlamak, pornografik manzaralar izlemeye zorlamak, daima takip ederek telefon, internet üzere teknolojik araçlarla cinsel içerikli malzemeler ya da konuşmalarla rahatsız etmek, onay almadan çıplak cinsellik içeren imgeler çekmek ve bu imgeleri yaymak cinsel şiddet biçimleridir.

Dijital şiddet: Cep telefonuna daima bildiri göndermek ya da bayanın bildiri göndermesini istemek, ısrarlı bir biçimde cep telefonundan aramak, akıllı telefon uygulamalarını kullanarak bayanı takip etmek ve denetlemek, bağlantı bilgilerini (telefon numarası, mail adresi, toplumsal medya hesaplarını) ona sormadan diğer şahıslara vermek ve bu şahısların de bayana rahatsız edici bildiriler ve imgeler göndermesini istemek, çıplak fotoğraflarını çekmek yahut çekmekle tehdit etmek, bilinmeyen kamera ile kayıt almak, bu kayıtları internet üzerinden yaymak yahut yaymakla tehdit etmek, toplumsal medya üzerinden arkadaşlık kurarak, bayanın kimlik bilgilerini almak, sonra da bu alakayı sömürmek, toplumsal medya hesaplarını karıştırmak ve buradaki bilgilerle bayanı denetlemek, tehdit etmek, toplumsal medyada bayanı küçük düşüren, hakaret ve nefret içeren paylaşımlarda, yorumlarda bulunmak üzere belirtileri vardır.

Kaynak: Mor اatı Bayan Sığınma Vakfı

Kadınlar şiddete ‘Hayır’ dediler

25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü hasebiyle Türkiye’nin dört bir yanından bayanlar şiddete karşı tek ses oldu. Yapılan toplantılarda ve etkinliklerde bayanlar şiddete tolerans yok derken, daima birlikte çabanın ehemmiyetine dikkat çektiler.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliklerde, Ankara metrosunda “Şiddete Tolerans Yok” sloganıyla başlatılan farkındalık kampanyasından Etimesgut’ta “Şiddetsiz Hayat Fidanlığı” oluşturulmasına, Eymir Ormanı’nda gerçekleştirilen “Şiddetsiz Adımlar” yürüyüşünden Bayan Lokallerinde kurulan Hayat Atölyesi’ne kadar düzenlenen pek çok aktiflikle Başkentli bayanlar bir ortaya geldi. ABB Bayan ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ile Elektrik Gaz Otobüs (EGO) Genel Müdürlüğü de ortaklaşa bir farkındalık çalışmasına imza attı. Ankara metrosu vagonlarında bulunan tutamaçlarla; şiddete uğrayan bayanların başvurabilecekleri merkezlerin irtibat bilgileri ve Büyükşehir Belediyesinin bayanlara sağladığı hizmetlerin yer aldığı bilgiler anlatıldı. Şiddetsiz adımlar sloganıyla Eymir Ormanı’nda  düzenlenen yürüyüşe katılan bir çok bayan bir farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini belirttiler.

Mersin’de de bir ortaya gelen bayanlar şiddete dikkat çekmek için turuncu balonları gökyüzüne bıraktılar. Etkinliklerde ‘Kadına Şiddet İnsanlık Suçudur’ pankartları açılırken, hiçbir bayanın şiddete uğramaması daveti yenilendi.

Edirne Keşan Kent Kurulu Bayan Meclisi tertibinde biraraya gelen bayanlar pankartlar ve dövizlerla slogan atarak bayana karşı şiddetin önlenmesi davetinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir