Seçime makyajlı bütçe ile giriyoruz

Son birkaç ayda Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT), taban fiyat artırımı üzere kararlarla hızlanan seçim süreci, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün küme toplantısında işaret ettiği 14 Mayıs 2023 tarihi ile birlikte somutlaşmış oldu. Türkiye, seçime yanlışsız süratle yol aldığı bu süreçte 2022’yi ise tartışmalı ve Cumhuriyet  tarihinin rekor bir ek bütçesi ile tamamlarken, İktisatçı Mahfi Eğilmez, ertelenen borçlarla düşük gösterilen açıkların maliyetinin 2023 yılında sofraya geleceğini kaydetti.  Şahsî blogunda “2022 Bütçesinin Kuşbakışı Analizi” başlıklı bir yazı yayınlayan Mahfi Eğilmez, Türkiye’nin seçimlere makyajlı bir bütçe açığı ile girmeyi tercih ettiğini vurguladı.

Mahfi Eğilmez, seçim öncesi bütçe açığının ertelendiğini aktardı.

BÜTÇEDE BOTAŞ TESİRİ

Eğilmez, yazısında 2022 yılı bütçesinde sermaye sarfiyatları ve borç verme ölçülerinin olması gerekenden çok düşük kaldığını ve bunun da BOTAŞ’ın Rusya’ya olan 20 milyar dolar fiyatındaki borcunun Rusya tarafından ertelenmesinden kaynaklandığını aktardı. “Bu meblağın 2022 yılında gelmesi gereken fiyatı kabaca 250 milyar lira olarak hesaplanıyor. Bütçe açığı 139 milyar lira olarak görünüyor. Meğer buna BOTAŞ’ın 2022’de ödemesi gereken 250 milyar lirayı eklersek gerçekte olması gereken açık 400 milyar liraya ulaşıyor. Türkiye, aslında borcu erteleyerek açığı ertelemiş ve seçimlere makyajlı bütçe açığıyla girmeyi tercih etmiş oluyor” sözlerini kullanan Eğilmez, ertelenen bu fiyatın 2023 bütçesi için önemli bir sorun yarattığının altını çizdi. Eğilmez artık bütçenin, eskisi üzere bir bakışta her şeyin görülebileceği bir evrak olmaktan çıktığını da aktardı.

Kur müdafaa masrafları faiz olarak gösterilmedi

2022 yılında Kur Muhafazalı Mevduat ismi altında bankalara 92.5 milyar liralık ödeme yapıldığına işaret eden Mahfi Eğilmez, bu ödemenin bütçede aslında faiz ödemesi olarak sınıflandırılması gerekirken faiz dışı masraf olarak gösterildiğini kaydetti. “Bunu olması gereken kalem, yani faiz ödemelerine eklersek faiz masrafları 403.4 milyar TL’ye yükseliyor. Bu durumda faiz masrafları 2021 yılına nazaran yüzde 71.9 değil yüzde 123 artmış oluyor” bilgisini veren Eğilmez, artık bütçede her kalemde saklanan bir şeyler olup olmadığına bakılması gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir