Sebzeleri doğradıktan sonra sakın buzdolabına koymayın! Tüm zararını diğerlerine de aktarıyor: O ürünlere aman dikkat!

Birçok kişi, taze zerzevatları kesip doğradıktan sonra buzdolabına koymayı tercih eder. Fakat, birtakım sebzeler buzdolabında bekletildiğinde tatlarını kaybedebilir, doku ve renklerinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu yazıda, kesildikten sonra buzdolabına konmaması gereken sebzeler hakkında bilgi edineceksiniz.

İÇİNDEKİLER

  1. Patates ve Tatlı Patates
  2. Soğan ve Sarımsak
  3. Domates
  4. Salatalık
  5. Mantar

PATATES VE TATLI PATATES

Patates ve tatlı patates kesildikten sonra hava ile temas ettiklerinde süratle kararmaya başlar. Bu, nişastanın okside olmasından kaynaklanır. Bu nedenle, patateslerin ve tatlı patateslerin kesildikten sonra mümkün olan en kısa müddette kullanılması önerilir. Ayrıyeten, patateslerin ve tatlı patateslerin en düzgün halde saklanması için karanlık, serin bir yer tercih edilmelidir.

SOĞAN VE SARIMSAK

Soğan ve sarımsak, kesildikten sonra kokularını hür bırakır ve öteki yiyeceklerin tadını değiştirebilirler. Bu nedenle, soğan ve sarımsak mümkün olan en kısa müddette kullanılmalıdır. Ayrıyeten, soğan ve sarımsak, serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır.

DOMATES

Domatesler, kesildikten sonra oda sıcaklığında saklanabilir. Lakin, buzdolabına konulduğunda, domateslerin tatları bozulabilir ve dokuları yumuşayabilir. Bu nedenle, kesilmiş domatesleri buzdolabına koymamalısınız.

SALATALIK

Salatalıklar, kesildikten sonra oda sıcaklığında saklanabilir. Lakin, buzdolabına konulduğunda, salatalıkların dokuları yumuşayabilir ve tadı bozulabilir. Bu nedenle, kesilmiş salatalıkları buzdolabına koymayın.

MANTAR

Mantarlar, kesildikten sonra süratle bozulabilirler. Bu nedenle, kesilmiş mantarları mümkün olan en kısa müddette kullanmanız önerilir. Ayrıyeten, mantarlar serin ve karanlık bir yerde saklanmalıdır. Kesilmiş mantarları saklamak için hava geçirmez bir kap kullanılması önerilir. Böylelikle mantarların bozulması engellenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir