Rosatom’dan Kırgızistan’a Nükleer Tıp Alanında Destek


Kırgızistan Sağlık Bakanlığı ve Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un temsilcilerinden oluşan bir uzman komisyonu, Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ulusal Onkoloji ve Hematoloji Merkezi’nde (NCОН) onkolojik ve diğer ciddi hastalıklara yakalananların tedavisi için yeni bir radyonüklid teşhis departmanı oluşturma projesinin önemli bir aşamasını tamamladı.

NCОН çalışanları ve Rosatom temsilcilerinden oluşan çalışma grubu Kırgızistan düzenleyici makamlarından lisans almak üzere gerekli uygulama tedbirlerini hayata geçirdi. Bu çalışmalar, tek foton bilgisayarlı emisyon tomografi (SPECT) bölümünün sıhhi ve epidemiyolojik incelemesini yapmak ve projenin radyasyon güvenliği gerekliliklerine uygunluğunu sağlamak için yürütülüyor.

Rosatom ayrıca personeli eğitmek, ulusal altyapının etkinliğini değerlendirmek ve tıp kurumlarının radyoizotop ürünlerini kullanma lisansı almasını sağlamak amacıyla NCОН’e ücretsiz olarak bir teknesyum-99m GT-4K jeneratörü teslim etti.

Rus nükleer endüstrisi heyeti, SPECT bölümünün teknik incelemesi sırasında personele uzman desteği de sağladı.

Bir sonraki adımını, projenin radyasyon güvenliği gerekliliklerine uygunluğu ve radyoizotop ürünlerinin kullanımına yönelik Kırgızistan düzenleyici makamlarından lisans alınması oluşturuyor.

Rosatom’un bünyesindeki Rusatom Healthcare A.Ş Genel Müdürü Igor Obrubov konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Kırgız ortaklarımıza yeni radyonüklid tanı bölümünün hizmete girmesine hazırlık aşamasında tam destek vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu proje Kırgızistan’da nükleer tıbbının gelişmesi ve stratejik iş birliğimizin devamı için hayati önem taşıyor. Doktorların eğitimi için Kırgız meslektaşlarımıza teknesyum jeneratörü bağışladık. Rosatom, gelecekte, Kırgızistan’ın teknesyum-99m jeneratörleri konusundaki ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaya hazır.”

Taraflar, Kırgızistan’da ileri nükleer tıp teknolojilerinin geliştirilmesini amaçlayan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEA) teknik iş birliği programı çerçevesinde iş birliği yapıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir