‘Romeo ve Juliet’ davası sonuçlandı: Mahkeme ‘istismar yok’ dedi

‘Romeo ve Juliet’in 1968 uyarlamasının iki başrol oyuncusu Olivia Hussey ve Leonard Whiting, sinemadaki çıplak bir sahne nedeniyle 54 yıl sonra üretim şirketi Paramount’a açtıkları çocuk istismarı davasını kaybetti.

Geçen hafta California Yüksek Mahkemesi’nde görülen davaya bakan yargıç Alison Mackenzie, sinemadaki çıplak sahnelerin “çocuklara yönelik taciz içermediği” sonucuna vararak, üretimci şirket Paramount’un davayı düşürme teklifini kabul etti.

Yargıç MacKenzie birebir vakitte iki davacı Hussey ile Whiting’in, sinemadaki çıplak sahnelerin “çocuk istismarı” olduğu tezlerini da reddetti.

İki oyuncu, direktör Franco Zeffirelli’nin onlara yatak odası sahnesinde çıplaklık olmayacağını ve cilt rengi eşyaların giyileceğini söylediğini lakin daha sonra çıplak oynamaları için “yoksa sinemanın başarısız olacağı” formunda ısrar ettiğini sav etmişti. İmal sırasında Hussey 15 ve Whiting 16 yaşındaydı.

Bugün 72 yaşında olan Hussey ile 73 yaşındaki Whiting, gördükleri ruhsal ve fizikî ziyan nedeniyle 500 milyon dolar tazminat talep etmişti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir