Reuters: Şimşek, Kalın ve Fidan’ın Kabine’ye girmesi neredeyse kesin

14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimi ve 28 Mayıs ikinci tur Cumhurbaşkanı Seçimi sonuçlarının nihaileşmesinin akabinde Ankara kulislerinin bir numaralı gündem hususu yeni Kabine’nin üyeleri.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cumartesi günü açıklayacağı Kabine’ye girecek isimlere ait türlü spekülasyonlar dolaşmaya devam ediyor.

Reuters haber ajansının Orhan Coşkun imzalı özel haberine nazaran bu isimlerden ‘neredeyse kesin’ olan üçü ise eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan.

Cumhurbaşkanlığı ve Şimşek, mevzuya ait rastgele bir açıklama yapmazken Reuters’a konuşan yetkililer en son kararların şimdi verilmediğini ve Erdoğan’ın fikrini değiştirebileceğini de ekledi.
Yetkililere nazaran Erdoğan, Şimşek’i Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak atamayı düşünüyor, fakat Şimşek direkt iktisat siyasetinden sorumlu bir rolü tercih ederek Hazine ve Maliye Bakanı olabilir.

Erdoğan ile Şimşek ortasındaki son görüşmeyle ilgili bilgi sahibi üst seviye bir yetkili, görüşmenin 2,5 saat sürdüğünü aktardı ve “Oldukça âlâ bir görüşme oldu. Yalnızca birkaç nokta üzerinde çalışılıyor. Onlar da kısa müddette tamamlanacak” dedi.
Aynı yetkili, Şimşek’in Cumhurbaşkanı Yardımcısı olması halinde eski Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini üstlenebileceğini söyledi. Yetkili, eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın da iktisatla ilgili bir bakanlığın başına getirilmesinin beklendiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir