O tez çürütüldü: Kadınlar kaslı erkek seviyor ancak bir şartları daha var

Kanada’daki British Columbia Üniversitesi’ndeki uzmanlar tarafından yürütülen araştırma, bayanların, göğüs ve pazı kaslarını geliştiren erkekleri lakin sadece uzun uzunluklu iseler cazip bulduğunu ortaya çıkardı.

Cinsel Davranış Arşivleri’nde yayınlanan araştırmanın uzmanlarına nazaran, daha yüksek bir “omuz-kalça oranı (SHR)”, yani omuz etrafının bel etrafına nazaran daha geniş olması, bayanlar için bir çekicilik göstergesi olarak görülüyor.

Daily Mail’in haberine nazaran, araştırmada kadınlara çeşitli uzunluklarda ve omuz-kalça oranlarında erkeklerin fotoğrafları gösterildi ve çekiciliklerini derecelendirmeleri istendi.

659 BAYANDAN DATA ALINDI

ABD’de tümü 18 ila 83 yaşları ortasındaki 659 heteroseksüel bayanla yapılan çalışmadaki sonuçlar, bayanlar için bir erkeği seçerken ve bir erkek için bir bayanı cezbetmeye çalışırken boyun değerli bir faktör olduğuna dair yaygın inancı destekledi.

Araştırma, bayanların, çok kaslı olmasa da göbeği fazla olmayan erkekler için kullanılan “dad bod” tipini sevdiği tezini çürüttü.

Araştırmanın başındaki isim Farid Pazhoohi, PsyPost’a yaptığı açıklamada, “Sonuçlarımız, bayanların erkeklerin cazipliği, erkeksiliği ve dövüş yeteneği algılarının uzunluk ve SHR’den etkilendiğini ve bunlarla etkileşime girdiğini gösterdi.”

“Genel olarak bayanlar daha uzun uzunluklu ve daha geniş omuzlu erkekleri tercih ediyor, bilhassa de bu iki özellik bir ortada sunulduğunda.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir