Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından Trump’ın platforma dönüşü bekliyor

SpaceX ve Tesla markalarının sahibi, ABD’li iş insanı Elon Musk‘ın, dünyanın en çok kullanılan toplumsal medya platformlarından Twitter‘ı 44 milyar dolar üzere rekor bir fiyata satın almasının akabinde, 9 Ocak’ta “şiddeti kışkırttığı” gerekçesiyle hesabı askıya alınan eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın platforma geri döneceğine dair spekülasyonlar yapılıyor. Bu spekülasyonlarda Musk’ın “ifade özgürlüğü” üzerine değerlendirmelerinin de tesirli olduğu düşünülüyor. 

Tüm bu tartışmalar ortasında Musk, platformu satın almasının ardından, Trump’ı yasaklayan, şirketin hukuk, politika ve güven başkanı Vijaya Gadde‘nin işine son verdi. Gadde’nin, Twitter’ın Trump’ı yasaklama kararında “merkezi bir rol oynadığı” bildirildi.

“YASAKLAMAK HAKİKAT DEĞİL” DEMİŞTİ

Musk, Mayıs ayında yaptığı bir açıklamada, “Donald Trump’ı yasaklamanın yanlışsız olmadığını düşünüyorum” dedi ve şöyle devam etti: “Bence bu [karar] bir küsurdu, zira ülkenin büyük bir kısmını yabancılaştırdı ve sonuçta Donald Trump’ın sesinin büsbütün kesilmesi ile sonuçlanmadı…”

Trump’ın dönüşüyle ??ilgili spekülasyonlar Perşembe gecesi Twitter’da tepe yaptı ve eski lidere ilişkin olduğu söylenen bir “geri dönüş” iletisi kullanıcılar tarafından yaygın biçimde paylaşıldı, lakin sonrasında bildirinin geçersiz olduğu ortaya çıktı.

DAHA GEVŞEK BİR İÇERİK POLİTİKASI

Uzmanlara nazaran, orta seçimlere günler kala muzaffer bir önder edasıyla yine Twitter’a dönen bir Trump, paylaşımlarıyla rakiplerini sıkıntı durumda bırakabilir. 

Öte yandan, ferdî hesapları askıya alınan Roger Stone ve Marjorie Taylor Greene üzere Cumhuriyetçi figürlerin de platforma dönüşü gündeme gelebilir.

Politico’ya nazaran Musk, birçok kullanıcıyı ve teknoloji takipçisini ilgilendiren bir husus olan, “gevşetilmiş içerik kısıtlamaları” çağını başlatmaya meyilli görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir