Murat Ağırel: Türkiye’deki üç ecza deposu üzerinden dünyaya satılan üç ilacın sahte olduğu tespit edildi, Sağlık Bakanlığı ise sadece biriyle ilgili yazı yayımladı

Devlet kurumları eliyle hastalara düzmece kanser ilacı verildiğini ortaya çıkaran gazeteci Murat Ağırel, Türkiye’deki üç ecza deposu üzerinden dünyaya satılan üç ilacın düzmece olduğu tespit edildiğini yazdı. Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu mevzuda 2020’de tüm dünyaya “acil” koduyla ikaz yazısı yazdığını tabir eden Ağırel, Sıhhat Bakanlığı’nın ise bu ilaçlardan yalnızca biriyle ilgili yazı yayımladığını ortaya koydu. Ağırel, SGK’ya ve bağlı olduğu kurum Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerine “Bahse konu üç ilaç SGK’ye alındı mı? Depolarda burlardan var mı? Hastalar kullandı mı?” sorularını yöneltti.

Ağırel bugünkü yazısında, “İsviçre İlaç Kontrol Kurumu’nun (SWISSMEDIC) resmi sayfasında üç Türk ecza deposu hakkında da uydurma ilaç bilgisi yer alıyor. Bu ilaç firmalarının yurtdışına ilaç satmaları yasaklanmış. Türkiye tarafından değil! İsviçre tarafından” bilgisini paylaştı.

Brezilya’nın tıbbi eser ithalatını askıya aldığı üç Türk toptancı

“Olay Brezilya’da patlak veriyor. Brezilya Sağlık Düzenleme Kurumu ANVISA, SWISSMEDIC’e Brezilya’nın üç Türk toptancıdan tüm tıbbi eser ithalatını askıya aldığı bilgisini veriyor” diyen Ağırel, o firmaları şöyle sıraladı:

Ankara Türkeli Ecza Deposu LTD.ŞTİ

Poros İlaç

Karen İlaç Ecza Deposu İthalat İhracat Aş

Sahte çıkan 3 ilaç

“Sahte çıkan ilaçlar Defibrotide (parti 0126), Soliris (parti 1000706, 1003254) ve Harvoni (parti 22VMYA12, 61264902) olduğunu ve Türkiye’den Brezilya’ya ihraç edildiği” bilgisini veren Ağırel, “SWISSMEDIC ve Dünya Sıhhat Örgütü Türkiye’den giden uydurma ilaçları tespit etmiş ve bunlarla ilgili yazı yayımlamış, uyarmış.  Bir ilaç ile ilgili Sağlık Bakanlığı TİTCK de yazı yayınlamış. Lakin öteki ilaçlar için… Yok!” dedi. Ağırel, SGK’ya ve bağlı olduğu kurum Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkililerine şu soruları yöneltti:

“Bahse husus üç ilaç SGK’ye alındı mı?

Bu ilaçlar hangi kurum aracılığı ile hangi firmalardan alındı?

SGK deposunda bu ilaçlardan var mı?

Alındı ise hastalara verildi mi?”

Yazının tamamını okumak için .


TIKLAYIN – Murat Ağırel: Devlet kurumları eliyle hastalara verilen kanser ilacı düzmece çıktı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir