Muğla’da 100 yaş evi sakinlerine kültür turu

Muğla Büyükşehir Belediyesi, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kapsamında 60 yaş ve üzeri vatandaşların toplumsal hayata daha etkin iştirakleri ve üretkenliklerinin devamını sağlamak emeliyle bir kültür gezisi düzenledi. 100 Yaş Meskeni üyelerinden 152 kişiyi İzmir Efes Antik Kenti, Sevecence ve Kuşadası’ndan oluşan bir kültür çeşidine çıkardı.

İLK DURAK EFES ANTİK KENTİ

100 Yaş Meskeni üyesi 152 vatandaş, birinci durağı Efes etrafında yer alan Bülbüldağı’nda bulunan bir Katolik mabet yeri olan Meryem Ana Konutu oldu. Sonrasında Efes Antik Kenti’ne geçen üyelere vazifeli rehberler, sıhhat grubu ve 7 işçi eşlik etti.

Efes Antik Kenti’ni gezen üyeler burada tarihi yapıları, Celsus Kütüphanesi’ni ve 25 bin seyirci alabilen Antik Tiyatroyu sonrasında da İsa Bey Cami, Yedi Uyuyanlar ve Selçuk Müzesi’ni gezdi. Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği, tarihi yerleri rehberler eşliğine gezen 100 Yaş Meskeni üyeleri tarih ile ilgili bilgiler aldı. Efes Antik Kenti’nden sonraki durak Sevecence ve Kuşadası oldu. Kültür çeşitleri aktiflikleri seyahatine katılan 100 Yaş Meskeni üyeleri İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı mimarisi ve sokakları ile ünlü Şirince’ye geçti. Kısa bir mola verdikten sonra Kuşadası’na hareket eden 100 Yaş Konutu üyeleri son olarak Kuşadası’nı ziyaret ederek geziyi tamamladılar.

BAŞKAN OSMAN GÜRÜN’E TEŞEKKÜR

Nilüfer Caner 100 Yaş Konutu ve Fethiye 100 Yaş Meskeni üyeleri Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle düzenlenen seyahat programından çok şad kaldı. Yaşlılar Gününün kendileri için büyük değer arz ettiğini, bu nedenle bu türlü bir günde Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bu seyahatten büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen 100 Yaş konutu üyeleri daha evvel hiç görmedikleri ve bilgi sahibi olmadıkları antik kenti görmelerine imkân sağlayan Muğla Büyükşehir Belediye Lideri Sayın Dr. Osman Gürün’e teşekkürlerini ilettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir