Mehmet Büyükekşi’den Milli Takım açıklaması: Avrupa’nın en genç takımına sahibiz

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, A Ulusal Futbol Takımı’nın, 2024 Avrupa Şampiyonası Küme Eleme müsabakaları arifesinde 19 Kasım Cumartesi günü Gaziantep’te Çekya ile oynayacağı son hazırlık maçı öncesi değerlendirmelerde bulundu.

‘HER ŞEY PEK GÜZELDİ’

Milli Takım’ın Diyarbakır’da oynadığı ve 2-1 kazandığı İskoçya maçına değinen Büyükekşi, “Grup eleme maçları öncesi hoş bir futbolla galibiyet elde ettik. Maçın bizim için en kıymetli tarafı ise A Ulusal Takım’ın Cumhuriyet tarihinde Diyarbakır’da birinci defa maç yapmasıydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın Diyarbakır’da Milli maç oynamamız ricası üzerine Avrupa standartlarına kavuşturulan Diyarbakır Stadı’nda İskoçya’yı ağırladık. Galibiyet almak elbette hoş lakin bizim için değerli olan, ulusal gruba yakışır hoş bir futbol sergilemek ve Fair Play ruhuyla gayret etmekti. Hoş bir dostluğun sergilendiği, bol durumun olduğu, seyir zevki yüksek bir müsabaka oldu. Hem kentte hem de stadyumda çok hoş ambiyans, çok hoş bir ortam vardı. Ulusal Ekibimiz ile Diyarbakır halkı bütünleşti. Hem stadyumu doldurdular, hem tezahüratlar yaptılar. İskoç taraftarlar da hem maç öncesinde Diyarbakır’ı gezdiler, hem de hoş bir atmosferde kadrolarını desteklediler. Onların da müsabakadan mutlu kaldığını düşünüyorum. Kent, stadyum, taraftar, sonuç, her şey çok hoştu. Diyarbakır’da bu türlü bir maçın olması hem federasyon olarak bizi hem de bütün vatandaşlarımızı çok şad etti.” dedi.

‘MİLLİ KADROMUZU ANADOLU İLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Bundan sonra da A Ulusal Takım’ın maçlarını Anadolu’da oynaması için gayret göstereceklerini kaydeden TFF Başkanı, “Devletimiz tarafından Anadolu’da birbirinden hoş, Avrupa standartlarında stadyumlar inşa edildi. Biz de Futbol Federasyonu olarak A Ulusal Grubumuzu bu şehirlerimizle buluşturmak için uğraş içerisinde olacağız. Biliyorsunuz Ulusal Kadromuz Çekya hazırlık maçını da cumartesi günü Gaziantep’te oynayacak. İnşallah Çekya maçında da İskoçya maçındaki üzere dostça bir maç ve dilek ettiğimiz hoş oyun ile galibiyet elde ederiz. Anadolu’da devletimizin yaptığı 40’tan fazla stadyum var. Hem oradaki vatandaşlarımıza ulusal maç izleme bahtını tattırmak hem de bu statlarımızı en hoş halde kıymetlendirmek için maç yapmayı düşünüyoruz. Bundan sonraki maçlarda vakti gelince; iklime nazaran, kente nazaran, seyirci sayısına nazaran, alana nazaran hareket ederek grubumuzun maçlarını Anadolu’da oynaması için hareket edeceğiz.” halinde konuştu.

‘AVRUPA’NIN EN GENÇ ULUSAL GRUBU’NA SAHİBİZ’

A Ulusal Grubumuzun 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılma bahtını da pahalandıran Mehmet Büyükekşi, “Ay yıldızlı grubumuz, Avrupa Şampiyonası’na katılmak için D kümesinde Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile çaba edecek. Hırvatistan ve Galler 4 gün sonra başlayacak olan 2022 Dünya Kupası’na katılma başarısı göstermiş ekipler. Fakat bizim de gayelerimiz var. Bu maksatları gerçekleştirmek için gayret ve çaba içindeyiz. Avrupa’nın en genç grubu olan ve yetenekli futbolculardan oluşan Ulusal Ekibimize olan inancımız da tam. Maçlar oynanmadan kazanılmaz ya da kaybedilmez. Oyuncularımız ulusal ruh, azim ve istekle alanda uğraş ettiklerinde, Türk halkının onlardan beklediği sonuçları alacaklardır diye düşünüyorum. Tabi EURO 2024’ün Almanya’da olmasının bizim için farklı bir değeri de var. Hem hocamız Alman, hem Almanya’da çok Türk var. Orada en çok bizim maçlarımızda seyirci olacak. Kendi meskenimiz üzere olacak.” tabirlerini kullandı.

‘İSTİKRARDAN YANAYIZ’

Milli Grup hepimizin, Türkiye’nin grubu. Belirttiğim üzere Avrupa’nın en genç grubuna sahibiz. Bu genç ekibin sabra ve dayanağa muhtaçlığı var. Bu ekip Uluslar C Ligi’nden B Ligi’ne yükselmemizi sağladı. Fakat oynadığımız son iki maçta teknik yöneticimiz Stefan Kuntz sorgulandı. Öncelikle şunu lisana getirmek istiyorum ki federasyon olarak biz her vakit istikrardan ve sürdürülebilir muvaffakiyetten yanayız. Anlık kararların bu vakte kadar Türk futboluna bir katkı yapmadığı inancındayım. 20 yıldır hiçbir hocamıza misyon mühletini tamamlama bahtı vermemişiz. Yarı yolda bırakmışız ve tazminat ödemek zorunda kalmışız. Bu da ulusal grubun muvaffakiyetini çok olumsuz etkilemiş. Artık buna son vermek istiyoruz. İstikrardan yanayız. Biraz sabırlı olalım. Her makus sonuçtan sonra tez canlı olmamak lazım. Çok genç bir grubumuz var. Sabır göstererek bu genç kadronun gelişimi için çalışıyoruz. Genç kadronun vakit zaman ezaları olabilir. Sabırlı olabilirsek bu grup 5-10 yıl bize hizmet edecek. Başarılı ve hoş sonuçlar alması için sabredelim.” açıklamasını yaptı.

‘İLK KEZ BİR HAKEME JÜBİLE YAPACAĞIZ’

A Ulusal Ekibimizin Çekya ile oynayacağı hazırlık maçında Cüneyt Çakır’a jübile yapacaklarını söz eden Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye’de birinci sefer bir hakeme jübile yapılacak. Cüneyt Çakır, Çekya müsabakasında 5 dakika maç yönetecek ve jübile yapacak. Maçtan evvel ona plaket vereceğiz. Türkiye’nin son yıllarda yetiştirdiği en başarılı hakemlerimizden olan Cüneyt Çakır’a Türk futboluna yaptığı hizmetler için hem teşekkür etmiş hem de hakemlik sonrası yeni hayatına hoş bir biçimde uğurlamış olacağız. Bundan sonra öbür hakemlerimiz için de jübile maçları yapacağız. Onlara bedel veriyoruz. Hakemlerimizi daha bedelli hale getirmek istiyoruz. Her maçtan sonra hakemlerin konuşulmasını istemiyoruz. Hakemlerin konuşulduğu değil futbolun hoşluklarının konuşulduğu bir sistem getirmek istiyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir