Manyas Kuşgölü’nde Kuraklık Alarmı: Balık Nüfusu Azaldı

Balıkesir’in Bandırma ve Manyas ilçesinde bulunan Kuşgölü’nde kuraklığın artması sebebi ile sular geçen seneye nazaran 50 metre geride kaldı. Gölde balık nüfusu ise azaldı.

Bandırma Bereketli Mahallesi Kuşgölü Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Engin Altın, yağışların azalması sebebi ile göl suyunun geçen seneye nazaran 50 metre kadar geride kaldığını ve bu sebeple balıkların yumurtlama yapamadığını açıkladı.

Altın, ‘Şu an göl düzeyi geçen yıla nazaran 50-60 metre daha düşük. Burada da öteki göllerde olduğu üzere kuraklıktan ötürü ıstırap var. Kuraklık sebebiyle balıklar yumurtayı dökemiyor. Turna balığı; çimenlik sazlık üzere yerlere yumurtayı döküyor. Lakin su düşük olduğundan ötürü o denli bir talihleri yok. Derin sazlarda dökebilirlerse dökecekler, Allah nasip ederse yağmurlar yağarsa, sazanın da turnanın da sular biraz daha yükselirse yumurta dökmelerine imkan sağlanacak’ dedi.

Kuşgölü’nde 2 bin- 2 bin 500 ton balık sirkülasyonu olduğunu hatırlatan Altın, “Kuraklıktan yumurtaların biraz zayıf tutulmasından ötürü bu oran çok düştü. Hatta satışlar o denli çok düştü ki perakende satmaya başladı balıkçı” dedi.

Altın, “Geçen yılki su durumuna nazaran bu sene görüldüğü üzere teknelerimiz karada kaldı. Hatta gölde olanlar gölde kaldı. Çekemedik. Zira su çok yükselmediğinden ötürü gerek kalmadı. Bu kuraklık sebebiyle hem kayıklara bakım yapamıyoruz hem de karadakileri hareket ettiremiyoruz. Kuraklık balıkçılık dalına büyük ziyan verdi” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir