Kruvaziyerin yeni gözdesi Karadeniz

Karadeniz, kruvaziyer turizminin yeni gözdesi haline geldi. Bilhassa Batılı kruvaziyer turistleri için Karadeniz, Norveç’in fiyortları, Alaska’nın buz dağlarından daha cazip ve heyecanlı görülüyor. Yeşili, pak havası, kültürü ve tarihi yerleriyle turistlerin ilgisini çeken Karadeniz artık kruvaziyer turizmi için de kıymetli bir durak haline geldi. Gemiyle limanlara yanaşan turistler doğal hoşlukları görmek için Trabzon ve bölgedeki başka kentlere akın ediyor.

YÜZEN KENTLER LİMANLARDA

Bu yılın birinci 5 ayında Trabzon’ u 10 gemi ile 5 bin 780 turist, Amasra’yı 5 gemi ile 3 bin 108 turist, Ordu’yu ise 4 gemi ile 2 bin 539 turist ziyaret etti. Karadeniz limanlarına toplam 19 kruvaziyer gemisi demirledi. Bu gemiler bölgeye 11 bin 427 kruvaziyer yolcu getirdi. Yılsonuna kadar bölgeye gelen gemi ve turist sayısının artması bekleniyor. Daha fazla turistin bölgeye gelmesi için çalışmalar hızlandı. Geçtiğimiz yıl Sinop’a 14 kruvaziyer gemisi ile toplam 7 bin 906 yolcu geldi. Amasra Limanı’na 8 gemi yanaşırken, 4 bin 905 yolcu ağırlandı. Trabzon’a da 8 gemi ile 4 bin 747 kruvaziyer turist geldi.

TÜRKİYE’NİN ZENGİNLİĞİ DÜNYAYI KISKANDIRIR

Camelot Maritime Yönetim Kurulu Lideri Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye’nin, kruvaziyer turizminin sayılı ülkeleri ortasında olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Akdeniz çanağındaki en değerli deniz turizmi destinasyonlarının başında gelen Türkiye’nin Karadeniz üzere çok önemli bir denizi ve hinterlandı da bulunuyor. Ülkemizin sahip olduğu coğrafik pozisyon ve denizleri tüm dünyayı kıskandıracak çeşitten. Rusya üzere bir dünya devinden tutun da Avrupa’nın en değerli ülkeleri Türkiye’yi tanıyor ve biliyor. Bizim ülke olarak yapmamız gereken tek şey reklamımızı daha tesirli yapmak ve avantajlarımızı âlâ anlatmak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir