Korkutan dolar tahmini: Morgan Stanley seçim ve dolar senaryolarını yeniledi

Morgan Stanley, seçim sonrası senaryolarını içeren bir rapor yayımlayarak 3 Şubat tarihli raporundaki görüşleri güncelledi.

Banka ekonomistleri, seçim sonrasına ait dolar/TL analizlerini paylaşırken uzmanlar seçimi kim kazanırsa kazansın dolar/TL’de yükseliş öngördü.

Hande Küçük, Alina Slyusarchuk ve James K Lord’un da ortalarında bulunduğu bir küme ekonomist tarafından yazılan raporda Morgan Stanley uzmanlarının Türkiye’de çeşitli görüş alışverişlerinde bulunduğu belirtildi.

Banka yetkilileri Ankara ve İstanbul’da mahallî uzmanlar, siyasetçiler ve ekonomistlerle buluşurken bu görüşmeler sonrası raporda kimi görüşler güncellendi.

Raporda, “Seçimlerden sonra siyaset çerçevesinde bir değişiklik olursa, TL muhtemelen beklediğimizden daha süratli bir düzeltme karşı karşıya kalacaktır. Siyaset sürekliliği durumunda da bir döviz düzeltmesi kaçınılmaz olabilir” sözleri kullanıldı.

Uzmanların kaleme aldığı senaryo özetle şöyle:

SEÇİMİ CUMHUR İTTİFAKI KAZANIRSA:

AKP yetkilileri, muhtemelen nisan ortasına kadar açıklanacak bir seçim beyannamesi üzerinde çalışıyor. Bu çalışma, enflasyon ve cari açığa bağlı dengesizliklerin giderilmesini amaçlayan, yapısal ıslahatlara tartı veren, büyüme ve istihdam odağını koruyan bir ekonomik programı içerecek. Politik değişimin olmadığı bu senaryoda klasik siyasetlere bir dönüş görmüyoruz.

Rusya ve Körfez ülkeleri üzere bölgesel ortaklardan gelen para girişlerine, düzenleyici adımlara ve faal rezerv idaresine bağlı olarak, dövizdeki birinci düzeltme daha hudutlu tutulabilir. Durum üçüncü çeyreğe kadar korunabilir fakat Dolar/TL’de yıl sonuna yanlışsız daha keskin bir kıymet kaybı göreceğimizi iddia ediyoruz.

Bu da, siyaset faizinde kısmi bir geri dönüşü tetikleyebilir. Bu senaryo, yeni bir makro siyaset çerçevesi yürürlüğe girene kadar muhtemelen enflasyonda üst taraflı bir harekete ve 2024’te bir sakinliğe neden olacaktır.

MİLLET İTTİFAKI KAZANIRSA:

Muhalefetin potansiyel siyaset yapıcıları, yeni bir makro siyaset çerçevesi yürürlüğe girene kadar meydana gelebilecek muhtemel piyasa aksaklıklarını en aza indirmek için seçimlerin çabucak sonrasına odaklanıyor.

Seçimler öncesinde Hazine, TCMB, BDDK ve SPK üzere temel iktisat ve finansal siyaset kurumlarında rol alması beklenen isimler ve gruplar ile idare yapısı üzerinde çalışılıyor.

Bu senaryoda döviz girişleri yine başlayana kadar kur üzerinde üst taraflı baskı oluşturması beklenen.

Büyük bir kur düzeltmesi, enflasyon için daha yüksek bir başlangıç noktası manasına gelebilir ve siyaset faizlerinde daha büyük bir güncelleme gerektirebilir. Bu da daha sert bir sakinlik riskini artırır.

Manşet enflasyon beklentisinin seçim sonrası yüzde 45 olması ve 12 ay sonrası için bu beklentinin yüzde 32 civarında olması nedeniyle siyaset faizinde birinci hareketin yüzde 30-35’e çıkmasını öngörüyoruz. Bu türlü bir senaryoda faizlerin yıl sonuna kadar yüzde 40-45’e yükseldiğini öngörüyoruz.

2024’te manalı bir enflasyon düşüşü ve üç çeyreklik bir sakinliğin akabinde nispeten süratli bir toparlanma bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir